1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Power Plate nedir, nasıl yapılır?

Konu, 'Sağlık Egzersiz' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Power Plate Astronotlar için Rus bilim adamları tarafından geliştirilmiş, NASA tarafından son şekline getirilen, üzerinde spor hareketleri yapılan bir titreşim antrenmanı platformudur.

  Yapılacak olan Vibrasyon seviyesindeki salınımlar vücut kaslarını gerilme yönünde uyarır. Çalışma süresince kaslar sürekli olarak gerilir yani gevşer ve çalışır. Power Plate kontrol panelinden seçilecek 40 Hz. salınım hızı ile kaslarımız saniyede 40 kez gerilip gevşemesini sağlar.

  Örnek verecek olursak; 1 dakika içerisinde bu salınım altında çalışan karın kaslarımız yüzlerce kez mekik hareketi yapmışcasına yorulur. Power plate yapmanın en önemli avantajı zaman tasarrufu yanında egzersizler sırasında normal egzersizlerde ki gibi nefes nefes kalmadan kalça, bacak, karın gibi bir çok bölgedeki kasların ekstra çalışmasıdır. Neden derseniz? Power Plate platformunda üretilen titreşim kaslarınızın üç kat daha fazla çalışmasına neden olmaktadır.

  * Vücudun direncini ve esnekliğini artırır.

  * Kasları güçlendirir.

  * Vücudun patlama gücünü artırır.

  * Kemiklerin güçlendirir.

  * Bölgesel ağrıları azaltır.

  * Serotine ve Neurotrophine hormonlarını arttırır.

  * Kan dolaşımını düzenler.

  * Selülitlerde azalma olur.

  * Eklem bağlarını kuvvetlendirir.

  * Osteoporosis etkisini azaltır.

  Peki kimler Power Plate yapabilir?

  * Hamile kadınlar ve yeni doğum yapanlar.

  * Stent takılmış insanlar.

  * Damar hassasiyeti ve rahatsızlıkları olanlar.

  * Kas problemleri yaşayanlar.

  * Aşırı titreşimden dolayı fenalaşanlar.

  Power Plate cihazında bulunan özel programlar nelerdir?

  * Kas güçlendirme

  * Yağ yakımı

  * Anti-Selülit

  * Dolaşım sistemi

  * Gevşeme

  * Esneklik

  * Anti-Aging

  POWER PLATE HANGİ ALANLARDA KULLANILIYOR ?
  [​IMG]
  Kozmetik alanında tercih edilmektedir :

  Vücutta sıvı birikmesini engeller, birikmiş sıvıların drenajına yardımcı olur. Serbest yağların parçalanmasını hızlandırır, en önemlisi kas yapısını geliştirdiği için bölgesel selülitleri giderir, vücudun sıkı bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur, selülit oluşumunu engeller. Vücuttaki tonik dengesini ayarlayarak dokuların sıkılığını arttırır.

  Fitness:

  Geleneksel fitness yani esneme ve gevşeme çalışmalarına uyum sağlayabildiği gibi, bu çalışmalarda ısınma ve soğuma programı olarak kullanılabilir. Step, Aerobics ve diğer fitness programlarından önce ısınma amacıyla kullanıldığında sporcuların ana çalışma programına ayıracakları zaman artar.

  Spor:

  Genelde uygulanan kas güçlendirici spor programları ile birlikte uygulandığında, kasların çok daha kısa sürede güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra tek başına kullanıldığında da benzer etkiyi görmek mümkündür. Günde sadece 10 dakikalık bir uygulama ile vücudun her bölgesindeki kaslar daha da güçlenir.

  Fizik Tedavi:

  Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendirir, eklem sakatlanması riskini azaltığı görülmekte. Bunun yanı sıra bu bölgelerde görülen hasarların daha kısa süre içinde onarılmasını kolaylaştırmaktadır.

  Rehabilitasyon: Kas zafiyetini (atrophy) ve kas gevşekliğini (hypotonia) ortadan kaldırır, ağrıları azaltır, algılama sorunlarını (Proprioceptive disturbances) gidermektedir. Tüm vücutta rahatlamaya yol açar.

  Medikal:

  Kan dolaşımını düzenler, kemik erimesi (osteoporosis) bozukluklarının düzeltilmesine katkı sağlar. Çalışma esnasında kalp atış hızı sabit kaldığından vücuda ilave yük getirmemektedir.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Hmm cok faydali bir spor aletine benziyor ancak ben hic denemedim bunu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş