1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Polis Haftası İle İlgili Yazılar

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında yesiko tarafından paylaşıldı.

 1. y

  yesiko Yeni Üye

  Herkez vicdanının Polisidie. Polis Haftası İle İlgili Yazılar
  Konumuzda Polis Günü Hakkında Yazı ve sözler bulacaksınız.


  Polis terimi, kökeni Yunanca ve Latince olan bir kelimedir. Yunanca politika, Latince politika kelimelerinden türemiştir. Eski Yunanlılar kendi şehir devletlerine polis ismini vermişlerdir.
  Polis kelimesi ıstılah! olarak, kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koruyan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlıyan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişiler anlamında kullanılmıştır. Polis kelimesinin yerine emniyet deyiminin kullanıldığı da olur.
  Polis görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin Eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet Eden, kanun ve nizamnamelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.

  Genel olarak polis, bir ülkenin sükun, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.

  Zaptiye Müşirliği Dönemi (1846-1879)

  Zaptiye Müşirliği, yalnız zabıta işleriyle uğraşmak üzere kurulmuş, yeni bir teşkilat niteliği taşımaktadır. 1846 yılında yayımlanan bir genelge ile polis hizmetlerinin Serasker tarafından yönetilmesinin askerlerin asıl görevlerini aksattığı belirtilerek, yalnızca polis hizmetlerini yürütmek üzere ve seraskerlikten bağımsız olarak, Zaptiye Müşirliği, Zaptiye Müşir Yardımcılığı ve emniyet hizmetleriyle ilgili kanunları hazırlamak için Zaptiye Meclisi kurulmuştur. Ancak kısa bir süre sonra da, Zaptiye Meclisi kaldırılmış ve yerine
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Zaptiye Müşirliği, yalnız zabıta işleriyle uğraşmak üzere kurulmuş, yeni bir teşkilat niteliği taşımaktadır. 1846 yılında yayımlanan bir genelge ile polis hizmetlerinin Serasker tarafından yönetilmesinin askerlerin asıl görevlerini aksattığı belirtilerek, yalnızca polis hizmetlerini yürütmek üzere ve seraskerlikten bağımsız
  olmuşur...
   
 3. polislerimiz çok ama çok değerlidir onlara hak ettiği değeri vermeliyiz..BU ARADA EN BÜYÜK FENER​BAHÇE <3 :rolleyes:
   
 4. N

  Nisanil Misafir

  6-10 Nisan Polis Teşkilatımızın 169. Kurulum Yıl Dönümü Kutlu Olsun…!
  Vatan'ın Bekası, Devlet'in Varlığı ve Millet'in Canı, Malı, Irzı, Namusu ve Huzuru için. Gece, Gündüz, Yağmur, Çamur, Soğuk ve Sıcak demeden canı pahasına mücadele eden ve bu Mücadele esnasında iç ve bazen de dış düşmanlarla girdiği çatışmalar da Gazi olan, Gazilerimize Sağlık Sıhhat. Şehit olan, Tüm Polislerimize de Rahmetler diliyoruz.
  Ruhları Şad ve Mekânları Cennet Olsun.

  (06.04.2014)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş