1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Polenezköy Nerededir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında lyda_tr tarafından paylaşıldı.

 1. l

  lyda_tr Yeni Üye

  Polenezköye nasoıl gidilir, Polonezköy hakkında bilgi, Polonezköy turistik özellikleri

  Marmara Bölgesinde İstanbul ili Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Polonezköy, İstanbul'un içinde doğanın yeşilini korumayı başardığı ender yerlerden biri. Beykoz yönünden gelirken sizi hemen girişte kilise ve katolik mezarlığı, yüz metre kadar sonra köyün ufak meydanı bulunmaktadır. Köy meydanında cam eşya satan yerliler vardır. Polonezköy de sarmaşıklarla çevrelenmiş ve etraflarında çitler olan evlerini pansiyon olarak kiralayan birçok insan var.

  1842 yılında göçmen askerler için Prens Adam Czartoryzki tarafından kiralanan bu topraklara Kırım Savaşından sonra (1856) Polonya askerleri yerleşmiş, bugünkü Polonezköy sakinleri Polonya mirasını koruyup, kültürüne sahip çıkmış ve adlarını verdikleri tabiat ve yaşam diyarı. Polonyalıların ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilirsiniz ve kamping alanları özellikle hafta sonları için idealdir.

  Güzelliği dillere destan bölge, Mustafa Kemal Atatürk'ün yansıra Franz List, Gustave Flaubert ve daha birçok ünlü ismi ağırlamıştır. Dünyaca tanınan sopranomuz Leyla Gencer de burada doğmuştur.

  Muhteşem doğasının yanı sıra ilginç de bir hikayesi olan Polonezköy bu değerinin korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla 3004 hektarı 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

  Bahçe içindeki lokantaları, çevreyle ve geleneksel mimariyle uyumlu küçük ve konforlu pansiyon ve otelleriyle, birçok aktiviteyi bir arada gerçekleştirebileceğiniz bir bölgedir.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Polenez Köyün İstanbulda olduğunu biliyordum ama hiç görmedim hayalimdeki gibi çıkacakmı acaba :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş