1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Polat Alemdar'ın Okuduğu Dua

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında semanur tarafından paylaşıldı.

 1. s

  semanur Yeni Üye

  Polat Alemdar'ın Okuduğu Dua Hangisi, Yoksa Ayet mi okuyor? hasbinallah ve nimel vekil anlamı nedir bilgi verebilirmisiniz?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hasbinallahı ve nimel vekil “Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, Bize katından bir yardım eden yolla" Diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz? (Nisa:75)” İnsanlık düşmanları olanca hızlarıyla katliamlarına devam ederek Ortadoğu’da kan akıtmaya devam etmektedir Son günlerde Siyonist devlet İsrail, Filistin’de insanları katletmeye yenilerini ekleyerek tüm dünyanın gözleri önünde Filistinli kadın, çocuk, yaşlı demeden insanları katletmeye devam ederek ne kadar insanlık düşmanı bir millet olduklarını tüm dünyaya bir kez daha gösterdi Başlık olarak alıntıladığım söz anlam olarak “Allah en güzel vekil” anlamındadır


  Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir

  Bu sözü İsrail’in son bombalamasından sonra yakınlarını kaybetmiş olan Filistinli bir kadın evinin enkazı üzerinde haykırarak “Hasbinallahı ve nimel vekil” Allah’ın tek vekil yani tek koruyucu olduğunu ondan başka hiç kimsenin vekil olmayacağını haykırdığında başta Müslümanlar genelde ise insanlık bunu iyi bilsinler ki mazlumların mazlum bırakılmışların Allah’tan başka ne bir dostları ne de bir velileri yoktur Rabbimiz yüce kitabında mü’minlerin de birbirlerinin velileri olduğunu ve birbirlerine sahip çıkmaları gerektiğini buyurmaktadır

  Rabbimiz yüce kitabımız kur-an’ı keriminde Müslümanlara şu soruyu sormaktadır:

  “Hani size ne oluyor?”

  Ülkelerinde yalnız bırakılmış, mağdur edilmiş, ülkeleri işgal edilmiş her gün en güçlü silahlarla saldırıya uğramakta olan Müslüman Filistin halkına, Irak halkına, Afganistan halkına ve diğer ülkeler insanlarına yapılanlara neden sessiz kalıyorsunuz?

  “Zayıf bırakılmış insanlar adına savaşmıyorsunuz?”

  Sırf Müslüman oldukları için, Rabbimiz Allah’tır dedikleri için mazlum duruma itilmiş ülkeleri işgale uğramış olan Filistinlilere Siyonist devlet ve onun baş aktörü olan ABD’nin durmadan katlettikleri insanlara yardım etmiyor onlara destek çıkmıyorsunuz?

  Demokrasi teraneleriyle işgal etmiş oldukları başta Afganistan, Irak ve diğer mazlum ülkeler halklarının feryatlarını duymuyor, insanlık tarihinin en canilerinden olan batı emperyalizminin yapmakta olduğu tüm baskı, sindirme ve zulümlerine sessiz kalıyorsunuz!

  Hani her gün televizyon ekranlarında izlemekte olduğunuz katliam bombardımanlarından sonra ekranlara yansıyan görüntüler ve onlara isyan etmekte olan kadınlar, çocuklar ve yaşlılar vardır ya! İşte onlara!

  Onlar ki, “Hasbinallahı ve nimel vekil” diye bağırmaktadırlar işte onlara yardım etme konusunda neden geri kalıyorsunuz? Müslüman’ım diyenlerden yüce rabbimiz sormaktadır!

  Allah’ı kendilerine vekil edenlere Allah mü’minleri’de vekil kılmıştır: “Sizin dostunuz (veliniz):

  Ancak Allah

  O'nun elçisi (Peygamber)

  Rükû' ediciler olarak namaz kılan ve zekâtı veren mü'minlerdir" (Maide:55)

  Her akşam tüm haber kanallarında gözlerimizin içine adeta sokulurcasına işlenen katliamlara karşı hep beddua edip duruyoruz ya! İşte onlara!

  Oysa Allah buyuruyor ki: “Onlarla çarpışınız” (Kimlerle? İnsanlık âleminin düşmanlarıyla, insanların mal can ve namus emniyetlerini kendi tekellerinde görenlerle, insanların sömürgeleşme hastalığından kurtularak sömürülmeye karşı duruncaya kadar

  Onlar ki, Allah’ı kendilerine vekil olarak görenler

  Onlar ki, Bize katından bir yardım eden yolla diyen erkekler

  Onlar ki, kadınlar çocuklardan zayıf bırakılmış olanlar adına kâfirlerle hiçbir şey yapamazsanız bari onlarla dostluk kurmayın, onlara güvenerek siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda ilişkiler kurmayın diyenlerdir!

  Edilen dua ve bedduaların yerini bulması ancak ve ancak Müslümanların harekete geçmesiyle mümkün olacaktır

  Çünkü:

  Allah, onları sizin ellerinizle azablandırsın

  Hor ve aşağılık kılsın

  Ve onlara karşı size zafer versin

  Mü'minler topluluğunun göğsünü şifaya kavuştursun

  Ve kalplerindeki öfkeyi gidersin
   
 3. D

  DILEKKA Yeni Üye

  Hasbinallah Allah bana yeter demektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş