1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Plt nedir

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kayıtsız Üye Misafir

  Arkadaşlar plt nedir ? daha doğrusu PLT yüksekligi nedir nasıl biliriz.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Sorunuzun cevabı umarım istediginiz gibidir.


  Trombosit testi ile ilgili gelen soruların son günlerde artması üzerine sıkça merar edilen bir kan testi olan Trombosit ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirelim istedik.Trombosit testi ,kan sayımı yani hemogram testi sırasında çalışılan parametrelerden biridir.Koagülasyon sistemi ve hemostaz bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılan bir kan testidir.Trombosit veya kan pulcukları kan pıhtılarının oluşumunda görev alan hücre parçalarına verilen isimdir. Trombositlere, Platelet adı da verilir.Tahlillerde kısaca plt olarak belirtilir.Trombositler kan pıhtılaşmasında görevli olkuklarından düşük olduklarında pıhtılaşma bozulacak ve veya kanamaya eğilim artacaktır.Yüksek trombosit değerlerinde ise tam tersi olarak bu sefer de damarlarda kanın pıhtılaşması riski yani tromboz olasılığı artacaktır.Trombosit testinin yaş gruplarına göre normal değerleri ve hangi durumlarda yüksek veya düşük çıktığı ise aşağıda belirtilmiştir.
  Trombosit (PLT) Normal Değerleri:
  0-3 yaş 130-400 K/mm3
  4-5 yaş 180-510 K/mm3
  6-12 yaş 160-510 K/mm3
  13-15 yaş 170-405 K/mm3
  >15 yaş 130-400 K/mm3
  Maligniteler, myeloproliferatif hastalıklar, splenektomi sonrası, romatoid artrit, demir eksikliği anemisi ve akut enfeksiyonlarda trombosit sayısı artarken, ITP, lösemiler, aplastik ve pernisyöz anemi, hipersplenizm, trombotik trombositopenik purpura, masif kan transfüzyonları, bazı enfeksiyonlar ve kemik iliğinin baskılanması ile trombosit sayısı düşer.
   
 3. K

  KoyuKumral Misafir

  Pltnin 70 yaş üstü kişiler için değerleri =155-375 arası
   
 4. a

  alev Yeni Üye

  kan testinde çıkıyor sanırım bu değerler
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş