1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Platon (Eflatun) Felsefesi

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında muallime tarafından paylaşıldı.

 1. m

  muallime Yeni Üye

  _

  Platonun Felsefesi Nedir
  Eflatunun Platon Felsefesi Hakkında Bilgi

  Platon(Eflatun) Platon Arapçada P harfinin olmamasından dolayı Arap dünyasında Eflatun olarak anılmaktadır.

  [​IMG]

  Platon Felsefesi
  Eflatun'un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, bilgi, idealar,ruhun ölümsüzlüğü, evrendoğum (Cosmogonie, Cosmogony Evren'in oluşumunu inceleyen bilim dalı) ve devlet ile ilgili kuramlarıdır. Eflatun, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates'den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir.

  Sokrates ve Eflatun'a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin yaşamının sağlanmasıdır. Yetkin bir yaşam, ancak erdemli bir hayat sürmekle elde edilebilir. Erdemin temeli bilgi, özü idealar kavramı gerekçesi evrendoğum güvencesi ölümsüzlük, yaşamsal sığınağı devlet'tir.

  Eflatun, elli yıllık uzun bir süre boyunca bu kuramsal yapıyı düşünmüş, ilintili felsefi meselelerle didişmiş ve bu arada görüşlerini düzeltip olgunlaştırmıştır. Bu yüzden Eflatun felsefesinin incelenmesi açısından en akılcı yol, bu değişim ve gelişmeyi takip ederek, öğretinin geçirdiği evreleri anlamaya çalışmaktır.
   
 2. K

  Kurban Yeni Üye

  Platona Eflatun adı daha çok yakışıyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş