1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Piktogram

Konu, 'Edebiyat' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  Piktogram

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  [​IMG]


  Misyonerlerin 1510'da Hispaniola'ya gelişini anlatan piktograf  Piktogram ya da piktograf bir eşyayı, bir objeyi, bir yeri, bir faaliyeti, bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden semboldür. Bu sembollere dayalı yazı sistemine piktografi denir.

  Piktografi; temsili ve grafiksel çizimler şeklinde kullanılan bir anlatım biçimidir. Bir başka deyişle, anlamlı işaretleri esas alan yazı sistemlerindeki işaretler olarak açıklanabilir. Piktografi temelde çizi yazısı gibi biraz uzam olan ve fonotik harfler veya belirleyici uyaklar kullanılarak oluşturulan bir sistemdir. Çivi yazısında ve hiyeroglifik yazılarda piktogramlar bulunur. Örneğin; Hitit ve Urartu yazı sistemleri piktografiktir.

  Erken yazılı semboller, piktografları ve ideogramları temel almıştır. Bunlar M.Ö. 5000 civarlarında antik Çin kültüründe kullanılmıştır ve M.Ö. 2000 yılı civarında logografik yazım sistemi olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Piktograflar günümüzde halen Afrika’daki, Amerika Kıtasındaki ve Okyanusya’daki gelişmemiş toplumlarda, yazılı iletişimde ana araç olarak kullanılmaktadır. Piktograflar çağdaş kültürler tarafından genellikle basit, resimsel, temsili semboller olarak kullanılmaktadır. Piktograflar genelde farklı ağızlar veya farklı dil ailelerine mensup dilleri konuşan insanların anlayabileceği üstün bir dildir. Bu nedenle trafik işaretleri ve benzer piktografik materyaller genellikle maksimum anlaşılabilirlik bakımından, global standratlar olarak kabul edilirler.

  Piktograflar; resimsel formlar tarafından tasviri istatistiksel veriler olarak, çeşitli renklerde, boyutlarda veya sayılarda grafiksel formlar da alabilirler.

  Piktogram zaman zaman ideogram ile karıştırılır, ideogramda da resmetme yolu kullanılıyorsa da ideogram denilen işaret yalnızca bir fikri ifade eden semboldür. Günümüzde coğrafya haritalarında, meteorolojide, trafik işaretlerinde ve diğer birçok alanda kullanılan semboller de piktogram kapsamında ele alınabilirler.
  [img width=500 height=500]http://img3.imageshack.us/img3/4246/584pxnationalparkservic.png[/img]


  Örnek Ulusal Park Servis piktografları

  <div>
  __________________
  Dünya için ♫ ♪ ღღ ♪ ♫ Şebnem Ferah Fan Club ♫ ♪ ღღ ♪♫&nbsp;  Site İle İlgili Yardım Almak İsteyen Arkadaşlar Profilme girip yazabilirler veya Özel Mesaj Yazabilirler...
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  2009 trafikte kullanılan piktogramlarda 2010 arasında benzerlikler var harflerde bunu belirtiyor.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  piktogram hakkında bilgi için tşk lerr
   
 4. C

  Compagno Yeni Üye

  İlginç bir bilgi. Teşekkürler :)
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Pigtogramların anlamlarını anlamaya gayet ediyorum çok farklı bir kültür.
   
 6. A

  Abdullah Yeni Üye

  Çok ilginç bilgi teşekkürler...
   
 7. Sağolun çok işime yaradı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş