1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Photoshopla Fotoğraf Düzenleme

Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında Nihat Gencver tarafından paylaşıldı.

 1. N

  Nihat Gencver Yeni Üye

  Photoshop ile Fotoğraf Düzenlemesi Nasıl Yapılır
  Fotoğraf Düzenleme - Photoshop Dersleri
  Photoshopla Resim Düzenleme

  Photoshop İle Fotoğraf Düzenlemesi nasıl yapılır hemen öğrenelim çok kişinin ilgisini çeken Fotoğraf düzenlemesi için neler yapmalıymışız hemen konumuza geçip öğrenelim..

  Photoshop uygulamalarının bu bölümünde, yine bir fotoğraf üzerinde öğrendiğimiz araçları kullanacağız. Fotoğrafımız bir makro örneği olduğundan, özellikle makro merakı olanlara Photoshop ile yapılabilecekler konusunda fikir verecektir.
  Ama bunun yanında renklerle oynayarak, fotoğrafı nasıl etkileyeceğimizi ve havasını nasıl değiştirebileceğimizi de göreceğiz.

  Örnek fotoğrafımız aşağıdaki fotoğraf
  [​IMG]

  Bu resim ise işlemden sonraki hali

  [​IMG]

  Fotoğrafa Zoom Efekti Vermek
  Profesyonel fotoğraf makinalarında objektif hareketleriyle verilen bu efekt türünü Photoshopta nasıl yaparız onu öğreneceğiz. Bu hareket sayesinde alan derinliğini ortaya çıkartabilirsiniz ve nesnelere hareket hissi verebilirsiniz. Öncelikle bu tekniği öğrenmek için örnek fotoğrafımızı açalım ve Elliptical Marquee Tool ile nesnemizi seçelim.
  [​IMG]
  Select > Modify > Feather menüsünden Feather Radius değerini 15 pixel olarak verelim. Böylelikle seçtiğimiz alanı 15 pixel boyunca yumuşak bir geçişle koruyacak. Eğer bu ayarı vermezsek keskin olarak keseceği için zoom efekti çok yapay duracaktır.
  [​IMG]
  Belirlediğimiz nesneyi yumuşak geçişli bir alan içerisinde seçtikten sonra bu alanın dışına efekti uygulayacağımız için Select > Inverse yapıyoruz. Kısayol Tuşu: Ctrl-Shift-I
  [​IMG]
  Artık alanlarımızı belirledik. Şimdi ise efekti uygulama zamanı Filter > Blur > Radial Blur seçeneğini açıyoruz. Çıkacak olan ayar ekranında Amount değerini 55, Blur Method: Zoom, Quality: Good seçeneklerini seçiyoruz.
  [​IMG]
  Zoom efektimizin sonucu olarak meydana çıkan çalışma:
  [​IMG]
  Verdiğimiz ayarlar kullanacağınız görselin boyutuna, kadraj genişliğine, nesnenin türüne, hareketlilik hissinin derecesine göre değişiklik gösterebilir. Kendi çalışmanızda ayarları deneyerek en iyi seçeneği bulabilirsiniz.
  Alıntıdır
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Photoshop programı çok güzel bir program istediğimiz resmi veya herhangi bir görüntüyü bu program sayesinde istediğimiz şekle sokabiliriz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş