1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

peynir suyundan alkol üretme

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Devlet Planlama Teşkilatı'nın da desteklediği proje ile Türk bilim adamları[​IMG] peynir atık suyundan alkol üretti.

  Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Tanyolaç başkanlığındaki araştırma grubu[​IMG] peynir atık suyundan etil alkol üretimi için proses geliştirdi.


  Prof. Dr. Abdurrahman Tanyolaç[​IMG] Türkiye'nin yıllık süt tüketiminin 6 milyon ton civarında olduğunu ve bunun yaklaşık yüzde 20'sinin[​IMG] 24 bin üretici tarafından peynir ve türevlerini elde etmek için kullanıldığını anlattı.

  Yaklaşık 1 litre proteini alınmış peynir suyunda 45-50 gram civarında laktoz (süt şekeri) bulunduğunu[​IMG] ancak laktozun sadece belirli mayalar tarafından kullanılabilmesinden dolayı söz konusu atık suyun özel bir arıtma gerektirdiğini anlatan Tanyolaç[​IMG] dünya piyasasında peynir suyu tozunun kilosunun 1[​IMG]5-2[​IMG]0 YTL'den satılabildiğini[​IMG] proteini alınmış peynir suyunun “para etmediğini ve bu sebeple problem bir atık†olduğunu kaydetti.

  AB'nin[​IMG] yasaların zorunlu kıldığı için ileri atıksu arıtım prosesleri kullandığına belirten Tanyolaç[​IMG] Türkiye'de ise söz konusu atığın büyük bölümünün arıtılmadan akarsulara ve denizlere bırakıldığını dile getirdi.

  “Ekibimizle[​IMG] önce proteini alınmış peynir atık suyunu havalı ortamda arıttık[​IMG] daha sonra havasız ortamda değişik maya türleri kullanarak bu atıktan en hızlı ve en yüksek oranda etil alkol üreten maya türünü belirleyerek bir proses geliştirdik†diyen Tanyolaç[​IMG] 48 saatten daha az bir sürede 1 litre peynir suyundan 20-23 gram[​IMG] 35 litre peynir atık suyundan da 1 litre etil alkol üretmeyi başardıklarını kaydetti.

  Tanyolaç[​IMG] 1 litre etil alkolün saflık derecesine göre 3[​IMG]5-8 YTL den satıldığını da anımsatarak[​IMG] Türkiye'nin[​IMG] akarsulara ve denize dökülerek kirlilik yaratan peynir atık suyunu işleyerek hem arıtım yapılabileceğine hemde ekonomik kazanç sağlayabileceğine söyledi. Prof. Dr. Abdurrahman Tanyolaç[​IMG] “Avustralya gibi[​IMG] Türkiye de etil alkol üretiminin büyük bölümünü atık peynir suyundan elde edebiliriz dedi.
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Bu bilgiler hayatımızda onemi bir yeri vardır...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş