1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Peygamberlerin Meslekleri Hakkında Bilgi

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Allah'ın elçilerinin meslekleri nelerdir, Seçilmiş insanlar olan Peygamberlerin hepsinin ayrı ayrı maharetleri ve meslekleri vardı, bu bilgiler ışığında hangi Peygamber hangi mesleği yapardı öğrenmiş olacağız, Peygamberlerin meslekleri duyunca çok şaşıracaksanız.
  [​IMG]
  Hazreti Adem aleyhisselam

  Allahu Teala, ilk insan olarak Hazreti Adem’i topraktan yarattı. Yüce Allah, Adem’i cennetten çıkardığı zaman ona her şeyi yapma sanatını öğretti. İlk ziraat mühendisi ve çiftçi olarak bilinen Hazreti Adem, alnının terini sile sile ekin ekmiş, sulamış ve biçmiş. Adem’e (aleyhisselam) demircilik sanatı da öğretilmiş. Onun demirden ilk yapıp kullandığı alet ise bıçak.

  Hazreti Nuh aleyhisselam

  Allah celle celalühü, Hazreti Nuh’a dikilmiş ve yetişmiş olan ağaçları kesip gemi yapımında kullanılmasını emretti. Marangozların, gemicilerin ve denizcilerin piri olarak bilinen Nuh’un aleyhisselam gemisi, hiç durmadan altı ay su üzerinde, dağlar gibi dalgalar arasında akarak dünyanın her tarafını dolaştı.

  HZ. ŞİD (aleyhisselam) : Hallac, kazzaz, nessac = dokumacıların, örücülerin ve mensucat sanayiinin ilk kurucusu idi.

  HZ. ÜZEYR ( aleyhisselam) : Bahçıvan idi. Meyve ağaçlarını ilk defa aşılayan fidan yetiştiren, budama işlerini insanlara öğretendir. Bağ ve bahçe işleriyle uğraşanların piridir.


  Hazreti İsa aleyhisselam

  Hazreti İsa aleyhisselam zamanında doktorluk ve tıp üstündü. İsa aleyhisselam, Allah celle celalühü’nün dilemesiyle doktorların aciz kaldıkları körleri gördürüyor, ölüleri diriltiyor, doktorların iyileştiremediği ağır hastaları iyileştiriyordu.

  Hazreti Hud aleyhisselam

  Hazreti Hud, İrem şehrinde, yüksek binalar inşa etme yarışına giren ad kavmine gönderildi. Tufandan sonra gelen peygamberlerin ilklerinden. Yaşamı boyunca tüccarlık yapan Hazreti Hud, cömert ve şefkatli biriydi.

  Hazreti İbrahim aleyhisselam


  İbrahim aleyhisselam, ayak izlerine varıncaya kadar şekil ve şemailince Peygamber Efendimiz’e insanların en çok benzeyeniydi. Oğlu Hazreti İsmail aleyhisselam ile birlikte Kabe’yi inşa etti. Geniş koyun sürüleri olduğu rivayet ediliyor.

  Hazreti Lut aleyhisselam

  Hazreti Lut, Hazreti İbrahim’in kardeşinin oğlu. Lut aleyhisselam, Allah tarafından kendilerine yüksek meziyetler, hüküm ve ilim verilen peygamberlerdendi. Tarihçi olan Hazreti Lut, seyyahların ve Evliya Çelebilerin üstadı olarak biliniyor.

  Hazreti İdris aleyhisselam

  Hazreti İdris, astronomi ve matematikle ilk uğraşan kişi olarak biliniyor. İlk defa iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak giyen, ölçü ve tartı aletlerini ilk defa kullanan, ilk yazı yazan kişinin olduğu bildiriliyor.

  Hazreti Salih aleyhisselam

  Hazreti Salih’in, Hazreti İsa’ya benzediği rivayet ediliyor. Semud kavmine gönderilen Hazreti Salih, sürülerle develer yetiştirir, sütlerini hem içer hem de satıp dünyalığını temin ederdi. Hazreti Salih’in devesi de meşhurdu.

  Hazreti İsmail aleyhisselam

  Hazreti İsmail’in çobanlık yaptığı biliniyor. Kara ve deniz avcılığıyla geçimini sağlardı. Ok atıcılığı ve ata biniciliğiyle de meşhurdur. Yetmiş dil bildiği rivayet ediliyor. Babası Hazreti İbrahim aleyhisselam ile birlikte Kabe’yi inşa etmiştir.

  Hazreti İshak aleyhisselam

  Hazreti İshak, İsrailoğulları soyunun başlangıcını temsil ediyor. İshak aleyhisselam, babası Hazreti İbrahim’in vefatından sonra Şam’da peygamberlikle vazifelendirildi. Çobanlık ile meşgul oldu.

  Hazreti Eyyub aleyhisselam

  Hazreti Davud’a göre Eyyub aleyhisselam, insanların en halim ve uslusu, en sabırlısı ve öfkelerini en çok yeneni idi. Ziraatçiliğin yanı sıra ikamet ettiği yerin sınırları içinde bulunan deve, sığır, davar, at, merkep ve her cins mal ona aitti.

  Hazreti Yusuf aleyhisselam

  Yusuf aleyhisselam, suretçe Adem’i andırırdı. Kendisinde rüyaları yorumlama yeteneği vardı. Saati ilk icat eden, toprak mahsulleri ofisini ilk kuran peygamberdi. Bolluk zamanında ürünleri depolamayı, kıtlık zamanında halka dağıtmayı ihmal etmezdi. Mısır’da maliye işlerinin başında bulunmuştu.

  Hazreti Davud aleyhisselam

  Gür sesli, güzel huylu ve çok anlayışlıydı. Sesi o kadar güzeldi ki, sesine dağlar ve kuşlar eşlik ederdi. Allah’ın verdiği peygamberlik ve hükümdarlıkla birlikte İsrailoğullarına kral olmuştu. Demiri işleyen, zırh yapan ve düzenli ordular kuran, Calut’un ordularını mağlup eden bir kumandandı.

  Hazreti Musa aleyhisselam

  Kuran’da kendisinden ve mücadelesinden en çok bahsedilen peygamberdir. Sağ elinde nübüvvet beni vardı. İsrailoğullarına peygamber olarak gönderildi. Çobanlık yapmış ve Hazreti Şuayb’e hizmette bulunmuştur.

  Hazreti Yunus aleyhisselam

  Allah, Kuran-ı Kerim’de, onu ‘balık sahibi’ diyerek anar. Balık avlayıp geçinirdi. Yunus aleyhisselam, otuz üç yıl kavmini, Allah’a iman ve ibadete davet ettiği halde kendisine iki kişiden başka iman eden olmadı.

  Hazreti Zülkifl aleyhisselam

  Hazreti Eyyub’un oğludur. Ekmek pişirmesiyle meşhurdu. 75 yaşında Şam’da vefat etti.

  Hazreti İlyas aleyhisselam


  Hazreti İlyas’ın kavmi peygamberini yalanladığı için sünnetullah gereği helak olmuşlardır. Dokumacılık ve iplikçilikle uğraştığı biliniyor.

  Hazreti Harun aleyhisselam

  Güzel konuşması ve hitabet yeteneği en güçlü özelliğiydi. Vezirlik yaptığı da rivayetler arasında.

  Hazreti Süleyman aleyhisselam

  Babası Hazreti Davud’un vefatından sonra kendisine krallıkla birlikte peygamberlik de verildi. Süleyman aleyhisselam krallıkta ve kadılıkta babasından üstündü. Bütün canlılarla konuşabilme yeteneğine sahip peygamber, sazlardan zenbil yapardı. Bakır madenini ilk defa işleyen de Hazreti Süleyman’dı.

  Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)

  Hazreti Peygambere 40 yaşındayken Hira Dağı’nda peygamberlik verildi. Son peygamber olduğu için kendisine Hatemü’l Enbiya deniyor. Son İlahi beyan olan Kur’an-ı Kerim Hazreti Muhammed’e indirildi. Küçük yaşlarda çobanlık yapmış, daha sonra ticaretle uğraşmıştır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş