1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Peygamberin Uyarıcı Olması Ne Anlama Gelmektedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (Sav) "uyarıcı" olması ne anlama gelmektedir?
  Yüce Allah, insanlık tarihi boyunca birçok peygamber göndermiştir. Bu peygamberler insanlara doğru yolu göstermişler, onları çeşitli konularda uyarmışlardır. Kur'an'da, insanları uyarmak için her topluma bir peygamber gönderildiği şöyle açıklanmıştır: "...Her millet için mutlaka bir uyarıcı (peygamber) bulunmuştur." Peygamberler zincirinin son halkası olan Hz. Muhammed'in temel görevlerinden biri de insanları uyarmaktır. Yüce Allah, ona bu görevini çeşitli ayetlerde hatırlatmıştır.

  Yüce Allah'ın Hz. Muhammed'e gönderdiği ilk ayetler "Oku!" emriyle başlıyordu ve bunlar, Alak suresinin ilk beş ayetiydi. İkinci gelen ayetlerde ise "Ey bürünüp sarınan (Resulüm!) Kalk ve (insanları) uyar. Sadece Rabb'ini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut, kötü şeyleri terk et." buyruluyordu. Bu ayetlerin indirilişiyle birlikte Hz. Muhammed'e insanları uyarma görevi verildi. Hz. Peygamber de Allah'ın emri üzerine insanları İslam'a davet etmeye, çeşitli konularda uyarmaya başladı.
   
  Son düzenleme: 29 Mayıs 2014
 2. B

  Badem Yeni Üye

  Peygamber Efendimiz doğru yolu gösterdiği için uyarıcı denmiştir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş