1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında hüzün tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hüzün Yeni Üye

  Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir
  ilk vahiy peygamberimize nasıl gelmiştir
  peygamberimize ilk vahiy,İlk Vahiy Peygamberimize Ne Zaman Gelmiştir


  İlk vahiy, Miladî 610 yılında, Hz. Peygamber, kırk yaşında iken, Mekke yakınındaki Nûr Dağı'nda ve Kadir Gecesi'nde gelmiştir.

  Hz. Muhammed, 40 yaşına gelince, ilk vahiy ve peygamberlik başlangıcı olarak rüyalar gördü. Peygamberimiz, 35 yaşından itibaren Ramazan ayında Mekke´nin kuzeydoğusunda Kâbe´ye beş kilometre uzaklıktaki Hira Dağı´nda dedesi Abdülmuttalib´in inzivaya çekildiği mağaraya kapanmaya başlamıştı. Rüyalar görmeye başlayınca yalnız kalmak istiyor ve Hira´daki mağaraya kapanıyordu. Hz. Muhammed, 610 yılı Ramazan ayının son on günü içinde, Hira Dağı´ndayken Vahiy Meleği Cebrail, Alak Suresi´nin ikra, yani oku emriyle başlayan beş ayetini indirdi. Cebrail, Peygamberimizi kuvvetlice sıkarak "Oku" demiş ve ilk vahyi getirmişti. İlk vahyin indirilmesinden önce, bir rivayete göre de peygamberimiz çocukken Cebrail tarafından göğsü yarılıp, kalbi yıkanarak vücudu vahyi kabul etmeye uygun hale getirilmişti.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  İlk Vahiyin 40 yaşında olduğunu biliyordum yinede ayrıntılı bilgi için teşekkürler
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Peygamber Efendimizin Hayatını anlatan bir kitap hediye etmişti arkadasım orda okumuştum ilk vahiyin 40 yaşında geldiğini
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  610 yılında gelmişti yanlış hatırlamıyor isem....
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Uykuda gelmişti dimi Hira dağında
   
 6. M

  Misafir Misafir

  Peygamberimiz 40 yaşında iken 610 yılının ramazan ayının Kadir gecesinde allah’tan ilk vahyi almış ve peygamber olmuştur.
   
 7. A

  ARİF DEMİR 44 Misafir

  Peygamberimiz 40 yaşında iken 610 yılının ramazan ayının Kadir gecesinde allah’tan ilk vahyi almış ve peygamber olmuştur.Peygamber efendimizin en önemli özelliği Allah'tan vahiy almasıdır.
   
 8. Murat

  Murat Yönetici

  Kurtuluşumuz için ilk mesajın geldiği gün ne kadar güzeldir ne kadar ehemmiyetli o gün orada olmak isterdim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş