1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Peygamber efendimiz(s.a.v)'in gençlere nasihatı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Ebû Derda (r.a.) anlatıyor:
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]Yazıyı okumadan önce efendimiz(s.a.v)e salavat getirmeyi unutmayalım lütfen[​IMG][​IMG]
  “Allah Resûlü’nü (s.a.v.) şöyle derken dinledim:

  ‘Kim ilim tahsili için yola koyulursa Allah onun için cennete giden yolu kolaylaştırır.

  Melekler, yaptığı işten dolayı duydukları hoşnutluğu belirtmek üzere ilim öğrenenin üzerine kanatlarını gererler. Göktekiler ve sudaki balıklara varıncaya kadar yeryüzünde yaşayan tüm canlılar ilim öğrenen kimse için mağfiret dilerler.

  Alimin, ibadetle meşgul olan (âbid) kimseye olan üstünlüğü, ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Alimler peygamberlerin varisleridir. Peygamberler ne dinar ne de dirhem miras bırakmazlar. Peygamberler miras olarak sadece ilim bırakırlar. Kim ilmi elde ederse büyük bir pay ele geçirmiş olur.”

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Ebû Davud, Tirmizî, İbn Mâce, Beyhaki ve İbn Hibban

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“ [IMG]http://img103.imageshack.us/img103/821/fsalavatm4f44641kb8.gif[/IMG][IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Allah-u Teâlâ’nın, Peygamberi Muhammed’e (s.a.v.) söylediği ilk söz. Hz. Peygamber’in kalbine inen ilk vahiy nuru... Vahyin ilk ışıltısı ve ilk aydınlığı...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Okumak ilmin yolu; ilim ise bilmenin kaynağıdır. Bilgi ise aklın ve kalbin nurudur. Bilgi olmadığı takdirde akıl ve kalp, cehaletin ıssız vadilerinde, dalaletin çöllerinde nereye gittiğini bilmez şaşkın bir halde kalakalır. Bilgi olmadığı sürece akıl ve kalp asla hidayet yolunu bulamaz.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]İlimden maksat; bireyin dünya ve ahiret hayâtında kendisinden faydalandığı ve başkalarına da faydalı olduğu her ilimdir. Özelikle insanı evrenin, hayâtın ve eşyanın değişmez kanunlarının kaynağı olan Yaratıcı’ya bağlayan ilimdir. Çünkü insanın öğrendiği ve keşfettiği bütün bilgilerin yegane kaynağı ve mercii ancak Allah’tır. Aynı şekilde elde edilen maddi neticelerin kaynağı da O’dur.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Çiftçinin ürün elde etmek, hasat almak ya da istifade etmek amacıyla toprağa bıraktığı çekirdek ya da tohumu düşün. Allah işte o çekirdek ve tohumun ürününü verebilmesini belli koşullara bağlamıştır. Bu koşullardan bir tanesi eksik olsa, toprağa bırakılan o çekirdek veya tohum asla beklenen ürünü vermez.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Çiftçinin ya da ziraatçinin tecrübeleri ve uygulamaları esnasında elde ettiği ilmin kaynağı ve esası Rabdir. Çekirdeğin, tohumun, havanın, suyun, güneşin Rabbi... Aynı şekilde çalışan elin, gözlemleyen gözün, şefkatli gönlün Rabbi...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bütün bunların üstünde ise “ümit” var...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bol ve temiz ürün elde etme ümidi...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Geçmişte ve günümüzde birtakım insanlar, ümidi ve imani ilmi temelinden saptırarak kendi zanlarınca birtakım zaruri sonuçlara bağladılar. Gerçekte onlar hakikatin etrafında dolaşmakta ama ona asla ulaşamamaktadırlar.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Çünkü ümit gayb’dır... Gayb ise yalnızca Allah’ın kudret ve tasarrufundadır.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]İlim konusunda, dünyevi ilimleri ve özelliklerini mutlaka anlatacak olsaydım, dini ilimleri anlatmadan geçmezdim. Çünkü dini ilimler anlatılmaya daha layıktır. Kaldı ki, dini ilimleri anlatmak da ilim öğretme ve öğrenmenin bir çeşididir. Bazen zındıklığın amaçlandığı, yıkımın hedeflendiği ve dini ilmin ifsadı niyetiyle öğrendiği durum bunun dışında kalır... Bunda ise pek çok tehlike vardır. Allah’ın Resûlü (s.a.v.) ne kadar doğru söylemiş:
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen][IMG]http://img103.imageshack.us/img103/821/fsalavatm4f44641kb8.gif[/IMG][IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“Ümmetim hakkında en çok endişe ettiğim şey, çok bilmiş her münafıktır.”

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Hadis-i şerîfe, temiz ve iffetli söze dönüyoruz:

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“Hiç kuşkusuz ilim öğrenmek farzdır.”

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]İlmin farz oluşuna ilişkin pek çok özendirici faktör vardır. “Kim ilim tahsili için yola koyulursa Allah onun için cennete giden yolu kolaylaştırır...”

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“Kolaylaştırır” sözcüğünde duralım.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Hadis-i şerîfte buyurulmaktadır ki:

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“Cennet gönle hoş gelmeyen şeylerle çevrilidir.”

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Öyleyse cennet yolu zorlu ve çetindir. Cennet’in etrafı meşakkat, yorgunluk ve bıkkınlıklarla kuşatılmıştır. Cennet yolcusu pek çok yanılmalara, yanlışlara, tökezlemelere düçar olacaktır.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]İnsan nefsini tahrik eden şehvet çukurları, keyfi arzuların zirveleri, şehvet dikenleri ve tırmıkları... Ter, gözyaşı, mücadele, savaş ve sabır...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bunların hepsi ilmin kaynağına sımsıkı bağlanmış ilim öğrencisinin önünde kolaylaşmaktadır. Niçin?

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Çünkü ilim öğrencisi, engeller karşısında ancak apaçık bir delille hareket ederek bütün engelleri hiçbir zorluk ve sıkıntı duymadan aşmaktadır. Asla şaşkınlığa düşüp yolunu kaybetmemekte, yolda tıkanıp kalmamakta ve tereddüt etmemektedir.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]İlim öğrencisinin karşılaştığı kolaylığın ilki ve en büyüğü, meleklerin kanatlarıdır.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bu kanatlar ilim öğrencisi için yere iner ve son derece şefkat ve yumuşaklıkla onu üzerine alır. Sonra, engellerin üstüne yükselip adeta engellerle alay ederek, onlara aldırmadan geçip gitmesi için meleklerin kanatları ilim öğrencisini kaldırır, yükseklere çıkarır.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Meleklerin kanatlarında manevi dereceler kateden ilim öğrencisi dünya hayâtının ağırlıklarından hafiflediğini, yeryüzünün kir ve pisliklerinden gönlünün ve vicdanının temizlendiğini hisseder.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Vicdanında hoşnutluk nağmeleri ve mutluluk melodileri ses verir. Yüzünde derin bir neşe belirir.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Sonra bütün bunlar yola devam etme azmi ve kararlılığı biçiminde davranışlarına akseder.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bu durum gerçekte Hz. Peygamber’in (s.a.v.) haber verdiğinden başka bir şey değildir:
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen][IMG]http://img103.imageshack.us/img103/821/fsalavatm4f44641kb8.gif[/IMG][IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“Göktekiler ve sudaki balıklara varıncaya kadar yeryüzünde yaşayan tüm canlılar ilim öğrenen kimse için mağfiret dilerler.”
  [IMG]http://www.resimvadisi.com/data/media/467/rclttfju4_2.gif[/IMG]

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Denizlerin karanlık mağaralarında ve yoğun su katmanları altında yaşayan balıklara varıncaya kadar tüm canlılar ilim öğrenen kimse için sürekli mağfiret diliyorlar. Mağfiret dilekleri su katmanlarını yarıyor, nihayet suyun yüzeyine çıkıyor ve bir ahenk içinde diğer dualara katılıyor.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Sevgili gençler...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]İlim öğrencisinden bütün dünya razı ve hoşnuttur.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Aileden başlayıp tüm canlılara varıncaya kadar bütün dünya...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Makam ve onur bakımından ilim öğrencisinin sahip olduğu fazilet ve üstünlüğe denk hiçbir fazilet ve üstünlük yoktur... İbadetle meşgul olan (âbid) kimse Allah katında ve insanlar nezdinde yüksek bir derecede olduktan sonra, ilmiyle amel eden alim de, elbette daha yüksek bir makamda ve daha ulvi bir mertebede olacaktır.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Alimin âbid kimseye olan üstünlüğü, dolunayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir.
  [IMG]http://img2.blogcu.com/images/m/u/t/mutluluklardiyarim/1swingcyan.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Dolunayın bulunmadığı bir gecede yıldızlar parlak bir biçimde ortaya çıkarlar ve etrafa ışık saçarlar. Hatta ışığı cılız en uzaktaki yıldız bile belirginleşir, göze gelir. Ama ay ortaya çıkıp dolunay halini aldığında o yıldızlar tutulur, gizlenir ve tevazu gösterirler.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Alim ile âbid arasındaki fark işte böyledir!!..
  [IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]“Alimler peygamberlerin varisleridir. Peygamberler ne dinar ne de dirhem miras bırakmazlar. Peygamberler miras olarak sadece ilim bırakırlar. Kim ilmi elde ederse büyük bir pay ele geçirmiş olur.”

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Büyük bir miras, ağır bir sorumluluk, zor bir emanet...
  [IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Kime bu miras verilmiş ve o da bunları hakkıyla takdir edip kıymetini bilerek, gereğini yerine getirmiş ise muhakkak o dosdoğru bir yola (sırat-ı müstakim’e) iletilmiştir. Kime de bu miras verilmiş ve o da bunları hakkıyla takdir edemeyerek kıymetini bilmeyerek, gereğini yerine getirmemiş ise muhakkak onun ameli boşa gitmiştir. Ve kime de bu miras verilmemiş ve o da bunları elde etmek için gayret göstermemiş ise muhakkak o dünyasını ve ahiretini ziyan etmiştir.
  [IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Sevgili gençler...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Göz ve kalplerimizden cehalet örtülerini kaldırmaya ve ardından hayât yolculuğunu sürekli olarak başkalarının ardısıra giden ve onlara uyan kuyruk insanlar olarak değil; onurlu önderler olarak sürdürmek için bu mirası elde etmeye ve ona olan güveni yeniden sağlamaya ne kadar muhtacız.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Aklıma konuyla alakalı çok güzel bir hikaye geliyor.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Rivayetlere göre;
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen][IMG]http://img103.imageshack.us/img103/821/fsalavatm4f44641kb8.gif[/IMG][IMG]http://img224.imageshack.us/img224/2927/30oagv0.gif[/IMG]
  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Hz. Peygamber’in vefatından sonra Ebû Zerr (r.a.), bir gün Medine’nin çarşılarını dolaşıyordu. İnsanları kargaşalı bir halde gördü. Dünya hayâtı onları iyiden iyiye meşgul etmiş, hayât meşgalesi onlara egemen olmuş, akıl ve duygularını esir almıştı.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Ebû Zerr (r.a.), dünya hayâtının müslümanları bu derece meşgul etmesinden endişeye kapıldı. İnsanlara seslendi:

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]–İnsanlar! Şimdi mescidde Muhammed’in mirası dağıtılırken siz mal ve ticarete kendinizi kaptırmış ne yapıyorsunuz?!

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bu söz üzerine insanlar derhal mescide koşuştular.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Ancak mescidde rukü ve secde eden, ibadet edenlerle birlikte, ilim öğreten alim ve ilim öğrenen öğrenciler ve fıkıh öğreten fakîh ve fıkıh öğrenen öğrencilerden başka bir şey göremediler. Derhal homurdana homurdana geldikleri gibi ökçeleri üzere geri döndüler. Ebû Zerr’e (r.a.):

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]–Mescidde, söylediğinden bir şey göremedik?! dediler. Ebû Zerr (r.a.):

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]–Muhammed’in mirası işte odur, cevabını verdi.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Bu bir hatırlatma ve öğüttü.

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Sevgili gençler...

  [FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=darkgreen]Ben de size ve kendime bu mirası hatırlatıyor ve onu öğütlüyorum. Zira hatırlatma ve öğüt, Allah’a inanan (mü’min) insanlara fayda verir.

  __________________
  [IMG]http://emil2003.sitemynet.com/gif_dosyalar/kelebek.gif[/IMG][IMG]http://img206.imageshack.us/img206/8766/i110971902384361pe2bd6cpq9.gif[/IMG][IMG]http://emil2003.sitemynet.com/gif_dosyalar/kelebek.gif[/IMG]
  [IMG]http://www.netciforum.com/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://www.netciforum.com/reputation.php?p=24578"][IMG]http://www.netciforum.com/images/buttons/reputation.gif[/IMG][/URL] [URL="http://www.netciforum.com/report.php?p=24578"][IMG]http://www.netciforum.com/images/buttons/report.gif[/IMG][/URL][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT]
   
 2. tewa

  tewa Yeni Üye

  tşk güzel paylaşm
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş