1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed'in Çoçukluk Hayatı Özet

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Hz. Muhammed Sav. Peygamber Efendimizin Çocukluk Hayatı Kısaca ele alırken 3 önemli evrede hayatıda anlatılıyor.

  Peygamber Efendimizin hayatı genel olarak iki kısımda anlatılmaktadır din kitaplarında. Bunlardan ilki Peygamberlik öncesi hayatı, ikinciside peygamberlik devridir.

  Peygamberlik öncesi hayatı ise 3 kısımda incelenmektedir.

  1- Çocukluk devresi (8 yaşına kadar olan süre),

  2- Gençlik çağı (8-25 yaşına kadar olan devre),

  3- Evlilik dönemi (25-40 yaşı arasındaki devre)

  Bu yazımızda Peygamber efendimizin 8 yaşına kadar olan Çocukluk devresini anlatmaya çalışacağız. İnşallah bir hatamız ve yanlışımız yoktur.

  Hz Muhammed'in Çoçukluk Hayatının Özeti


  Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v.) Miladi 571 yılı Nisan ayının 20`sine rastlayan Rebiul evel ayının 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı Mekkede doğdu.

  Mekke`nin havası ağır ve sıcak oldu undan Mekke eşrafları çocuklarını daha serin olan Badiye denilen yere süt Annelere verip emzirirlerdi. Hz. Peygamberimiz de Sa´d kabilesinden HALIME adında bir süt Anneye verildi Süt Anneye verilinceye kadar Suveybe adında bir cariye emzirmişti.

  Hz. Muhammed (s.a.v.) süt Annesi Halimenin yanında beş yaşına kadar kaldı. Sonra annesine teslim edildi. Daha sonra Peygamberimiz 6 yaşına geldi inde annesi ve hizmetçileri Ümmü Eymen ile birlikte akrabalarını görmek hem de babasının mezarını ziyaret etmek maksadıyla Medineye gitti bir ay kaldıktan sonra Mekkeye dönmek üzere yola çıktılar.

  Ebva denilen köyde annesi vefat etti. Böylece doğmadan 2 ay önce babasını kaybeden Peygamberimiz 6 yaşında da annesini kaybetti. Hizmetçileri Ümmü Eymen tarafından Mekke´ ye getirilerek dedesi Abdülmuttalibe teslim edildi. Dedesinin vefatından sonra 8 yaşında olan Peygamberimiz amcası Ebu Talibin yanında kaldı.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Her evresi her devresi ders veriyor bizlere.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Peygamber Efendimizin hayatını anlatan kalın bir kitap okumuştum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş