1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Personele Ne Kadar Avans Verebiliriz

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İş yerinde çalışan kişiye ne kadar avans verebilirsiniz, İşcinin maaşından ne kadar kesinti yapabilirsiniz gibi bir çok hukuksal sorular ile karşı karşıya kalabiliriz.

  İş Kanunu 32. maddesine göre ücret en geç ayda bir ödenir. İş Hukukunda esasen ücret avansı ile ilgili bir madde bulunmamakla birlikte, Borçlar Kanunu 327. maddesi İş sahibi işçinin zarureti dolayısıyla ihtiyacı bulunan ve tediyesi kendisi için zarar ve müzayakayı mucip olmıyan avansları, yapılan iş nispetinde işçiye vermekle mükelleftir. demektedir.

  Bu durumda ücret en geç ayda bir ödendiğinden 30 günü geçen ödeme mahsupları ücret avansı değil, borç olarak değerlendirilmelidir, zira işveren açısından tediyesi zarar ve müzayakayı doğurabilir bir nitelik almıştır. Nihayetinde adı geçen ödeme borç olarak nitelendirileceğinden işverenin faiz işletip işletmeme hakkının saklı olduğunu düşünüyorum.
   
 2. Şahnur

  Şahnur Yeni Üye

  Personele verilecek avans usturuplu olmalıki ay başında eline verebilecek maaşı kalsın. Aksi halde sürekli içeri girerek gider.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş