1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Periyodik Tabloyu Kim Buldu?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Kimyasal elementlerin sınıflandırılmasında kullanılmak amacı ile geliştirilen periyodik tablo atom numaralarına göre sıralama işlem uygulaması gerçekleştirilerek oluşturulmuştur. Periyodik tablo Rus bir kimyager olarak tanınan Dimitri Mendeleyev tarafından keşfedilmiştir. Fakat günümüzde kullanılan periyodik tablonun Fransız bilim adamı A. E. Beguyer de Chancourtois oluşturulduğu yönünde iddialarda bulunanlar vardır. İki bilim adamı da birbirlerinden haberdar olmalarına rağmen aynı konu üzerinde bilimsel çalışmalar yapmışlardır.

  Zaman içerisinde elde edilen yeni elementlerin buluşu ile sıfır grubu ve halojen grubu periyodik cetvele ilave edilmiştir. 1911 yılında A. Van den Broek‘in çalışmaları sonrasında atom numaralarını da elde edilen elementler üzerine eklemiştir.
   
 2. Netice

  Netice Yeni Üye

  Dimitri Mendeleyev 8 Şubat 1834 tarihinde doğmuş 2 Şubat 1907'de ölmüştür. 1886'da Peryodik tabloyu daha 32 yaşında iken bulan dahi bir bilim insanı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş