1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Parmak Emme Alışkanlığının Zararları

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında anne tarafından paylaşıldı.

 1. a

  anne Yeni Üye

  Parmak Emme Alışkanlığının Zararları
  Parmak emme alışkanlığı ve zararlarının nedenleri?
  Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı
  Parmak Emme Alışkanlığı

  Çocuklarda 0-3 yaş arası görülen parmak emme alışkanlığının 3 yaşından sonra da devam etmesi durumunda, ileride ortodontik sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Dr. Sevil Şermet, aileleri önlem almaları yönünde uyarıyor.
  [​IMG]
  Parmak emmesini engellemek için geceleri uyurken kolluk ya da eldiven kullanılabilir. Bu arada annenin, bebeğin günün hangi saatlerinde parmak emdiğini not etmesi ve bunu da diş hekimiyle paylaşması iyi bir takip yöntemidir. Bu detaylar, alışkanlığın gerçek sebebi hakkında diş hekiminize en doğru fikri verecektir.

  Çocuğu parmak emme alışkanlığı için kullanılan aygıtlarla çok erken yaşlarda tanıştırmak uygun değildir. Parmak emme alışkanlığı eğer 5 yaş sonrasında da devam ediyorsa, sorunu daha ciddi biçimde ele almak gerekir.

  Parmak Emme Alışkanlığı Diş Yapısını Bozuyor

  Emme esnasında ortaya çıkan basınçlar sonucunda üstteki dişler ileri itilirken, alttaki dişler de geriye itilir. Bu da alt çenenin geride konumlanmasına yol açar, damak ve diş yapısının dengesini bozar. Bunun fizyolojik yansıması ise konuşma bozukluğu ve kapanışının estetik açıdan kötü bir sonuçla sonlanmasına neden olur. Bu açıdan tedavi sürecine pedagog da dahil edilebilir.

  Erken çözüm bulunmaz ise, artık daimi dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaş döneminde, çok daha komplike bir tedavi süreciyle sorunun giderilmesine çalışılacaktır. Genel bir görüş olarak çocukların 8-9 yaşlarında (parmak emme alışkanlığı olmasa da) çocuk diş hekimi veya ortodontist ile tanışarak iskeletsel veya kapanış bozukluğuna sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böylece çocuklarımızı çene gelişimi tamamlanmadan daha ileri estetik, kapanış ve eklem sorunlarından koruyabiliriz. Bu nedenle, günümüzde çocukların göz, işitme kontrolleri gibi ağız yapısının iskeletsel kontrolleri ihmal etmemelidir.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Parmak emme alışkanlığı çok ufak yaşlarda başlıyor ama bu engellenemez ise ilerleyen yaşlardada bu devam ediyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş