1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Pargalı İbrahim Paşanın Mezarı Nerede?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında ceren tarafından paylaşıldı.

 1. c

  ceren Yeni Üye

  Pargalı İbrahim Paşanın mezarı,Pargalı İbrahim Paşa nereye defnedildi?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İbrahim Paşanın idamı bile ayrıcalıklıdır: Kanuni’yle birlikte akşam yemeği yedikten sonra Paşa, kendisi için sarayın harem dairesinde hazırlatılmış olan odada, âdet olduğu üzere başı vurularak değil, padişah soyundan olanlara -kanı akmasın gerekçesiyle- uygulanan biçimde boğularak öldürülmüştür.

  Galata’daki Canfeda Zaviyesine defnedilmiştir.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Kanuni Sultan Süleyman Pargalı İbrahimi Neden Öldürttü
  Pargalı ibrahim neden öldü,Pargalı ibrahim paşanın boğdurulması
  pargalı ibrahim ölümü

  İbrahim Paşa'nın idamında birkaç faktör etkili oldu. En önemlisi İbrahim Paşa'nın iktidarda ulaştığı güç ve bu gücün yarattığı kişisel hırs ve iktidar sarhoşluğudur. İbrahim Paşa'nın Kral Ferdinant'ın elçilerine söylediği aktarılan şu sözler onun bu hırsını ortaya koyar: "Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira bütün kudret benim elimdedir. Memuriyetleri ben veririm, eyaletleri ben tevzi ederim, verdiğim verilmiş ve reddettiğim reddedilmiştir. Büyük padişah bir şey ihsan etmek istediği veya ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmeyecek olursam gayr-ı vaki gibi kılınır. Çünkü her şey; harb, sulh, servet ve kuvvet benim elimdedir." Ve İbrahim Paşa'nın Serasker Sultan ünvanını kullanmakta ısrar edişi de bir tür meydan okuma olarak alınmış olabilir.

  Pargalı İbrahim İdamında Hürrem Sultanın Etkisi

  Bir başka faktör Kanuni'nin eşi Hürrem Sultan ile aralarındaki çekişmedir. Özellikle İbrahim Paşa'nın taht için Kanuni'nin ilk eşinden olan en büyük oğlu Mustafa'yı (Kanuni tarafından 1553'te boğdurularak idam ettirilmiştir.) açıkça destekliyor oluşu ve Kanuni üzerindeki Hürrem Sultan ile yarışan etkisi bu çekişmeyi yaratmıştır. İbrahim Paşa'nın Bağdat'ın Fethinin ardından Defterdar İbrahim Paşa'yı idam ettirmesi ve buna onay veren Kanuni'nin daha sonra duyduğu pişmanlık da İbrahim Paşa'nın gözden düşmesinde etkendir
   
 4. M

  Misafir Misafir

  iyi oldu kanuni sultan süleyman ibrahimi ii ki de öldürtmüş baksana tepesine çıkmişşş:p;)
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Vatan haİnİ pargalimiydi yoksa başkası mİ sakin pargalinin ÖlÜmÜ osmanlinin sonunum baŞlangici olmasin.
   
 6. M

  Muhibbi Yeni Üye

  arnavut asilli olmasi ciddi bir ihtimaldir, muhim bir olasiliktir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş