1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Pargalı Damat İbrahim Paşa'nın Ölümü

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında ibrahim tarafından paylaşıldı.

 1. i

  ibrahim Yeni Üye

  Pargalı İbrahim paşa neden öldürüldü
  Pargalı Damat İbrahim nasıl öldü
  Pargalı Sadrazam İbrahim Paşanın ölümü nasıl oldu

  Makbul İbrahim Paşa'nın ölümüyle ilgili pek çok neden öne sürülmektedir. Avusturya'yla 1533 yılında yapılan barış görüşmeleri sırasında elçilere devletin kudretinden bahsettikten sonra kendi gücünü şöyle vurgulamıştır: Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam, yapılmış olarak kalır, zira bütün kudret benim elimdedir; memuriyetleri ben veririm, eyaletleri ben tevzi ederim; verdiğim verilmiş, reddettiğim reddedilmiştir. Büyük padişah bir şey ihsan etmek istediği yahut ihsan ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmeyecek olursam, gayr-i vaki gibi kalır; çünkü her şey; harb, sulh, servet, kuvvet benim elimdedir.

  [​IMG]  Bu sözlerle İbrahim Paşa'nın iktidar hırsının hangi boyutlara ulaştığı anlaşılmaktadır. Paşa özellikle Irakeyn seferi sırasında padişahtan kendisini soğutmaya başlamıştır. Ayrıca İbrahim Paşa ile ilgili kendisine hediye olarak gönderilen Kur'anları kabul etmediği, Hristiyanlık inancını taşıdığı, eşiyle ilgilenmediği, bazı cinayetleri sakladığı ve İran Seferi sırasında boş yere harcamalar yaptığı söylentileri yayılmıştı.

  Pek çok tarihçi, yabancı elçilerin İbrahim Paşa’yla görüşmelerine ilişkin hazırladıkları raporlarından yola çıkarak onun iktidar hırsıyla pek çok kararı kendi başına buyruk verdiği savında bulunmaktadır. Bu nedenle, 1536 yılında gücünden kaygılanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile öldürüldüğü iddia edilmektedir. Ayrıca Makbul İbrahim Paşa'nın Hürrem Sultan'ın oğlu olmayan Şehzade Mustafa'yı desteklemesinden dolayı ölümünde Hürrem Sultan'ın da büyük bir rol oynadığı rivayet edilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Tabi pargalı hakkında bunlar söyleniyor, ancak askeri başarısı ve zaferlerdeki katkısını yanı sıra devlet alada neler yaptıgı bilinmekte. isterseniz Pargalı ibrahim paşa neler yapmış göz atalım.

  13 sene sadrazamlık yapan ve Farsça, Rumca, Sırpça ve İtalyanca bilen İbrahim Paşa, bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayından başka, İstanbul, Mekke, Selanik, Hezergrad (Razgrad) İbrahim Paşa Camii ve Kavala'da Cami, Mescid, Mektep, Medrese Zaviye, Hamam ve Çeşme gibi eserler inşa ettirmiş ve bunlara vakıflar tahsis ettirmiştir. Önemli bir sanat ve özellikle edebiyat hamisidir.

  İbrahim Paşa'nın dönemindeki gücünü ortaya koyacak en önemli veri; Kanuni tarafından Seraskerlik makamına getirildiğinde İmparatorluğun o güne dek dört tuğa simgelenen gücünün yedi tuğa çıkarılması ve İbrahim Paşa'nın da altı tuğ taşımaya yetkili kılınmış olmasıdır. Padişahtan tek eksiği hilafet tuğudur. Tarihi gerçekliği tartışmaya açık olsa da Sultan Süleyman'ın kardeşi Hatice Sultan'la evlenmesi de iktidarında ilerleme kaydetmesinde büyük rol oynamıştır. Osmanlı imparatorluğunun o dönemde bilinen dünyayı şekillendiren üstün dış politikasının kontrolü tamamen İbrahim Paşa'nın elindedir.

  Ayrıca İbrahim Paşa, İstanbul Antlaşması'yla birlikte Osmanlı sadrazamı olarak Avusturya imparatoruna denk konuma getirilmiştir. Venedik diplomatlarının İbrahim Paşa'ya Kanuni'ye atıfla "Muhteşem İbrahim" dedikleri kayda geçmiştir. Fransa ile yürütülen işbirliğinde önemli rolü vardır.

  Pargalı İbrahim Paşa'nın en çok konuşulan faaliyetlerinden biride Mohaç Meydan Muharebesi sonrasında Budin'den İstanbul'a getirerek sarayına diktirdiği mitolojik heykellerdir. Üç güzeller olarak anılan bu heykeller her ne kadar ilgi uyandırsa da bazı çevreler tarafından put olarak görülmüş ve hoş karşılanmamıştır. Öyle ki heykellerin dikilmesinden birkaç yıl sonra dönemin meşhur şairlerinden Figani'nin yazdığı iki mısralık şiir çok konuşulmuştur. Şiirde vezir-i azam put dikmekle suçlanmaktadır. İbrahim Paşa bu duruma oldukça öfkelenmiş ve şairin cezalandırılmasını emretmiştir. Figani 1532 yılında idam edilmiştir.
   
 3. u

  uzmandr Yeni Üye

  İbrahimm çok başarlı bir paşaydı. kanuninin kendi elleriyle öldürmesi acı olmuş. Bakalım dizide nasıl işşleyecekler?
   
 4. E

  Esram Yeni Üye

  Hürrem ne yapıp edip onuda canından etmeyi başarıyor
   
 5. k

  kayra Yeni Üye

  Demekki ibrahim Paşa sonradan ölecek paçayı yırttı desenize şimdilik.
   
 6. b

  basket17 Yeni Üye

  Tabikide Pargalı İbrahim bu bölümlerde ölmeyecek, sadece yapımcılarla arasında sorun vardı ölürsen öl demek istediler. Yoksa Pargalı boğalarak bir akşam yemegi sonrası infaz edilecek.
   
 7. y

  yeşil Yeni Üye

  Bu bölümde olmasa bile ilerki bölümlerde mutlaka ölecek ibrahim paşa
   
 8. L

  Layla Misafir

  yaa ben istemiyorum Ibrahim Pawa olsun:(
   
 9. M

  Muhibbi Yeni Üye

  Bu dizi de de osmanlıyla ilgili bilinmeyen baya şeyler ortaya çıkıyor
   
 10. !pek

  !pek Admin

  Pargalı bu hafta olmazsa gelecek hafta idam edilir
   
 11. a

  asi1 Yeni Üye

  Bu kadar erken veda etmez en az 3 5 bölüm daha devam eder, çünkü uygun bir zamanı kollayacak bu bölümde ebu suud efendi fetvayı verecek , zaten ölümü yatakta olmuyor yemek yiyorlar filan.
   
 12. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Bence de idamı haklı kendini devletten üstün gören biriymiş.
   
 13. S

  Sinel Yeni Üye

  Pargalı bence kendi sonunu kendi hazırladı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş