1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Pamukkale travertenlerinin oluşumu hakkında kısa bilgi

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur kısaca bilgi verecek olursak, Yurdumuzun turizm açısından değerli yerlerinden olan Pamukkale travertenlerini her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte. İlgi çekici bu doğal güzellik Unesco tarafından da dünya mirası listesindedir. Peki bu doğa harikasının vee travertenlerinin nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi?

  Traverten aslında çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Kaynaktan çıkan 35.6 derece sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbonmonoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmek de ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır.
  [​IMG]
  Kat kat havuzcuklarında ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve traverten olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşacık haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına neden olmaktadır..
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş