1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ozon tabakasının delinmesine neler yol açar?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ozon tabakası neden deliniyor bu yapıya yani ozon tabakasına zarar veren maddeler ile ozon tabakasının delinmesinin nedenlerini öğreniyoruz.

  Dünyamızın Atmosferindeki ozonun yaklaşık %90'ı yeryüzünden itibaren 10-40 kilometre arası yükseklikte ve stratosfer tabakasında bulunmaktadır. Bu bölgede bulunan ozonun özelliği; tüm canlı varlıkları, doğal kaynakları ve tarımsal ürünleri olumsuz yönde etkileyen ultraviole (UV) ışınlarını absorbe yani içine çekerek etkisiz hale getirmesidir..
  [​IMG]
  Farklı amaçlar için üretilen kloroflorokarbonlar (CFC) ozon tabakasını inceltmekte, bunun sonucunda çevre ve canlıların sağlığı olumsuz etkilenmektedir.

  Ozon tabakasının incelmesine neden olan ve kloroflorokarbon içeren maddelerin başında klor türevleri, plastik köpükler (strafor), spreyler, aerasoller ve yangın söndürücüler geliyor. Dünyamızı korumak adına Ozon tabakasını olumsuz etkileyecek maddelerden uzak durmalıyız.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. d

  dunya Misafir

  biz dünyadakı təbiəti qoruyaq əgər azon təbəqəsi deşilse dünyadakı insanlar və hər şeylər məhv olar təbiəti qoruyaq sağlam həyat tərzi sürək.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş