1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ozon Tabakası Neden Deliniyor

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Ozon Tabakası Neden Delinir
  ozon tabakasının delinmesinin nedenleri
  Ozon Tabakası Neden Deliniyor,


  Atmosferde bulunan ozon tabakası çeşitli etkiler sonucu incelmektedir bu incelme delinme olarak adlandırılıyor.Ozon tabakasındaki incelmenin sebebi kloroflorokarbonlar (CFC) dır.
  Ozon deliği gerçek bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler.

  Ozon Tabakasına Zarar Veren Kimyasallar

  Kloroflorokarbonlar (CFC’ler), genel olarak klima sistemlerinde, buzdolaplarında köpük üretiminde (örneğin yataklar için) kullanılır.
  Halonlar, yangın söndürme cihazlarında kullanılır.
  Metil bromid, tarımda böcek ilacı olarak kullanılır.

  Ozon Tabakası Neden Delinir

  Modern cihazlar ozon tabakasındaki incelmeyi belirleyebilmektedir. Ölçümler Güney Kutbundaki (Antartika) incelmenin Kuzey Kutbuna göre daha büyük olduğunu göstermiştir. Ozon tabakasındaki bu incelme bir şey yapılmazsa daha da büyüyecektir. Ozon tabakasında incelme küresel bir problemdir. Ozon tabakasındaki incelme problemine herkesin duyarlı olması ve zararlı kimyasalları artık daha fazla kullanmamasıyla ozon tabakasının iyileştirilmesi mümkün olabilecektir. Ozon Tabakasındaki İncelmenin Sonuçları Ozon deliğinin ana sonucu yeryüzüne daha fazla UV ışınının (özellikle çok tehlikeli olan UV-B) ulaşmasıdır. UV ışınları güneş yanıklarına, deri kanserine sebep olabilir, gözlere zarar verebilir (katarakt) ve insanlarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bilindiği gibi bağışıklık sistemi hastalıklara karşı koymamızı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem zayıfladığı zaman hastalıklarla savaşma yeteneğimiz de zayıflamış olacaktır. UV ışınları sadece sağlığımızı etkilemekle kalmaz çevre üzerine de olumsuz etki yapabilir. Tarımsal üretimi azaltabilir, ayrıca deniz besin zincirini bozarak balık nüfusunu etkiler.

  Ozon Tabakası Neden Delinir

  Ozon molekülleri atmosferde bulundukları yere göre farklı karakteristik özellikler gösterirler. Stratosfer tabakasındaki ozon canlılar için yararlı olup, buna karşılık dünya yüzeyine yakın atmosfer tabakasında (troposferde) bulunan %10 oranındaki ozonun yıkıcı etkisi bulunmaktadır. rnrnAtmosferdeki diğer moleküllerle reaksiyona giren ozonun, bitki ve hayvanların canlı dokularına çeşitli zararları bulunmaktadır. Atmosferdeki ozonun yaklaşık %90'ı yeryüzünden itibaren 10-40 km. arası yükseklikte ve stratosfer tabakasında bulunur. Bu bölgedeki ozonun özelliği; tüm canlı varlıkları, doğal kaynakları ve tarımsal ürünleri olumsuz yönde etkileyen ultraviole (UV) ışınlarını absorbe etmesidir. Ozon yoğunluğunun ultraviole ışınlarını tutma görevini yapamayacak kadar azalması, "ozon tabakasının delinmesi" olarak adlandırılmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi sonucunda; UV-b radyasyonu artmakta ve insanların bağışıklık sistemleri zarar görmekte, görme bozukluğuna ve deri kanserine yol açmaktadır. rnrnOzon tabakasının incelmesine sebep olan ve kloroflorokarbon ihtiva eden maddelerin başında klor türevleri, plastik köpükler (strafor), spreyler, aerasoller ve yangın söndürücüler gelmektedir.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Ozon tabakasına zarar verecek şeyleri kullanmamamız için yıllar önce uyarıldıgımızı hatırlıyorum mesela deodorant kullanmayın derlerdi
   
 3. M

  Misafir Misafir

  bilgi için teşekkürler..

  türkiyede ozon tabakasının delinmesilyle ilgili herhangi bir çalışma var mı acaba. hiç tahmin etmiyorum : )
   
 4. A

  Arda Yalçın Misafir

  Ben zarar veren şeyleri arıyorumda
   
 5. a

  ahmet enis Misafir

  teşekkür ederim.her yerde aynı cevab bune ya!!!
   
 6. N

  Nursultan Yeni Üye

  ozon tabakasını delmek için elimizden geleni yapıyoruz.
   
 7. m

  misafir Misafir

  doğru söylüyorsun bencede belki de aradığımızı bulamayacağız . offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
   
 8. M

  Misafir Üye Misafir

  çok teşekkür ederim ama bizimde dikkat etmemiz lazım günümüzde parfüm,deodorantlar vb. şeyler çok kullanılıyor hatta bazıları 1 şişe parfümü resmen üzerlerine döküyor...yani çok dikkatli olmalıyız....
   
 9. Murat

  Murat Yönetici

  Çok süslenmekten, çok lüks yaşamaktan.. Kısacası kendimize kıydığımız dan.
   
 10. b

  beyzanur Misafir

  fen performans ödevim kanusu çewre sorunları ama tabiiki aradığımı bulamıyorummmm:((((((((:)////////
  ooooooooooofffffffffffffffffff
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş