1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ozan Arif

Konu, 'Yazarlarımız' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  Çağımızın Dede Korkut'u


  Ozan Arif Giresun`un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğdu. Babası yörenin sevilen simalarından rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözü`nden aynı şekilde sevilen rahmetli Gençağa Eşkünoğlu`nun kızıdır.


  Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı. 1969-1970 döneminde Perşembe İlköğretim Okulundan mezun oldu. Okul süresi boyunca kışları okuyup yazları rençperlik yapan bir öğrenci idi. İlk göreve başladığı okul, ailesinin bulunduğu Samsun`da Karaoyumca köyündeki ilkokuldur. Bir yıllık stajyerlik süresinden sonra, yine Samsun`da Devgeriş köyüne tayin oldu. 1972 yılında yine aynı köyde stajyerlik yapmakta olan ve ona ömrü boyunca en büyük desteği veren Süheylâ hanımla evlendi. Devgeriş köyünde beş yılı öğretmenlik, dört yılı ise okul müdürlüğü olmak üzere dokuz yıl hizmet vermiştir. İnançlarından ve prensiplerinden asla taviz vermeyen bir kişiliğe sahip olan Ozan Arif, o devrin yöneticilerinin büyük baskısı ile, maalesef 1979 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Öğretmenlik mesleğini çok seven Ozan Arif`in çok başarılı takdirnamelerle dolu meslek hayatına rağmen, o günün şartlarında başka bir tercihi de kalmamıştı.


  1964`ten bugünlere kadar nerdeyse kırk yıl boyunca Türkiye`de pek çok ilde, ilçede, köyde ve beldede verdiği binlerce konser haricinde Türkiye dışında Fransa, Avusturya, Almanya, Amerika, Belçika, Hollanda, İngiltere, Avustralya, Kanada, Danimarka, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerin birçok şehrinde sayısı bilinmeyecek kadar çok konserler verdi.


  Yukarıdaki ismi geçen şehirler ve ülkeler haricinde Ozan Arif Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Flipinler, Pakistan, Hindistan ve Yeni Zelanda`ya da gidip kültürel etkinliklerde bulundu.


  Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif`in başarıları hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti.

  Birçok şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün başarı gösteren Ozan Arif`in Türk Halk Edebiyatı`nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır.

  Bunların yanında Konya`da Türkiye Aşıklar Bayramı`nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı`nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

  Lakin kendisi onun için en büyük ödülü şöyle ifade ediyor:

  "...ortaokul çağlarında çocuk yaşta bu sevdaya gönül vermişim. O yaşlardan beri verdiğim mücadelenin karşılığını, tertemiz yüreklerde sevgi sarayları kurarak aldım. Ülküdaşlarımın sevgi ve muhabbetinden daha büyük beşeri ödül olamaz." <div>
  __________________

  Karadeniz çırpınıyor, bakarak Türk'ün bayrağına...
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  bu toprağın çocuğudur arif...
  aldanır ama aldatmaz. inanmış bir kere...

  tipik dava adamı işte, hayatını adamış, kenara beş kuruş dünyalık koyamamış.

  uğruna canını vereceği devleti mamaklarda dağladı etlerini.
  uğruna hayatını verdiği partiden de yaka paça kovuldu, ömrünü verdiği ocaklara girmesi yasaklandı.

  bu toprağın çocuğudur arif...
  gözü kara kavgalara girer de, anasının çocuğudur hala.

  anadolu çocuğudur işte...

  sormak isterim kendine, niye yaşadın bunca yıl, neyin mücadelesini verdin? peki ya değdi mi?

  devletin de partin de seni üç kuruşa sattı.

  kızgındır eminim, kimden hesap sorsun...

  vefasızlığa mı kızsın garibim atmış kendini almanyalara.

  bu toprakların çocuğudur arif, çileden en önde, ödülde en geride.
  kendisine klavye başında söven çapulcular onun çektiklerinin yarısını çekseydi değil ideolojilerini annelerini bile satarlardı eminim.

  mhp'nin genel merkezinin toplamından da hakkında atıp tutan zibidilerin yedi sülalesinden de daha şereflidir eminim.

  siyahtır o da benim gibi, mert adamdır...

  bugünleri bile bile, satılacağını terkedileceğini bile bile yeniden o günlere dönse yeniden aynı seçimleri yapardı eminim.

  siyahtır o da benim gibi...
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  ozan arif milliyetci bir değerimizdir
   
 4. K

  Kalecik Yeni Üye

  Adı üstünde Ozan işte daha ne desinler:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş