1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Otomobilde Çocuk Koltuğu Şarti

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında irem tarafından paylaşıldı.

 1. i

  irem Yeni Üye

  Otomobilde Çocuk Koltuğu Kullanmak Zorundamıyız?
  Otomobilde Çocuk Koltuğu Neden Olmalı?
  Çocuğunuzun Güvenliği İçin Otomobil Koltuğu Gerekli
  Otomobilde Artık Çocuk Koltuğu Şart!
  [​IMG]
  Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği elbette ki sizin için her şeyden daha önemli. Özellikle bu yaz aylarında bebeğinizle araba gezintisine çıkmak istediğinizde onun güvenliği her şeyin üzerinde

  Ancak bebeğinizle rahat ve güvenilir bir seyahat yapmak istiyorsanız oto güvenlik koltuğu kullanmadan onunla yolculuğa çıkmayın.

  Güvenlik uzmanları, genelde daha önce kaza geçirerek büyük üzüntü yaşamış ailelerden şu tarz cümleleri çok sık duyduklarını dile getiriyorlar; Markete gitmek için arabayla yola çıkmıştık Oğlum oto güvenlik koltuğunda oturmayı hiç istemiyordu, bende sadece bir seferliğine onu koltuğundan kaldırdım ve kucağıma aldım.

  Ancak unutmayın ki, en ufak bir hata ömür boyu pişmanlık duymanıza sebebiyet verebilir.

  Her ne koşulda olursa olsun, arabada güvenlik koltuğunu sürekli kullanmak yasaların gerektirdiği bir zorunluluktur. Gelişmiş ülkelerde özel araçlarda bebekler için 3 yaşına kadar oto güvenlik koltuğu kullanmak şart; ayrıca belli bir yaşa gelene kadar da bu kural zorunlu olarak uygulanmaktadır.

  Her yıl, 90.000 çocuktan fazlasının araba kazalarında yara alması ve 1.000 çocuktan fazlasının da bu kazalarda hayatını kaybetmesinden dolayı bu kural zorunlu olarak uygulanmaya başlamıştır.

  Oto güvenlik koltukları sayesinde, olası kazalarda yaralanma ve ölüm riski böylelikle azalmaya başladı. Kar amacı gütmeden yolcu güvenilirliğini düşünen organizasyon grubu Safety Belt Safe USA Merkezi nin yetkili müdürü Stephanie Tombrello, olası kazalarda oto güvenlik koltuğu sayesinde ailelerin bebekleriyle rahat ve güvenli yolculuk yapacaklarını vurguluyor ve tüm anne babaları oto güvenlik koltuklarının kullanımına teşvik ediyor.

  Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde, ülkemizde de 1 Haziran'dan yani bugünden itibaren yeni Trafik Yönetmeliği geçerli oluyor. Boyu 1.35 metreden kısa ve 36 kg. altındaki çocuklar için ağırlıklarına ve Avrupa Güvenlik standartlarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması zorunlu hale geliyor. Bu yasaya uymayanlara ise para ve puan cezaları uygulanmaya başlanacak.
   
 2. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  otomobillerde çocuk koltuğu kullanmak çocuğunuzun kazalardaki ölüm yada sakatlanma riskini oldukça düşürüyor. bunun zorunluluk olarak değil insanların içlerinden gelerkek bilinçli bir şekilde kullanmaları gerekiyor
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Gecen sene bu zamanlardı tam Ramazandı hattı bu moda başladı alın alın kontrol edilecek dediler, bir tane çocuk koltugu soran polise rastlamadım.
   
 4. a

  avrupali Yeni Üye

  Cocuk koltugu cok önemli belirtildigi gibi. Murat abiye katiliyorum, Turkiyede kontrol konusunda cok eksikler var - bazen polisler bile görevlerini duzgun yapamiyorlar. Guvenlikle birlikte su gibi calisan bi sistem kurmaliyiz artik..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş