1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

ÖSYM YGS Sınavları iptal olacakmı?

Konu, 'İlginç Haberler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Merakla beklenen YGS iptal olacakmı olmayacakmı sorusunun ışığı altında iki önemli gelişme oldu. Bu iki gelişmenin biri ÖSYM birisiyse Savcılıktan geldi. Peki sınav iptal olursa yenisi ne zaman yapılacak? yada birinci sınav iptal edilirsi ikincisimi baz alınacak?
  [​IMG]
  ÖSYM, 8 ilde cezaevlerinde yapılan Fen Bilimleri sınavlarını iptal etti. Cezaevlerindeki YGS sınavları tekrarlanacak. İptale gerekçe olarak, hatalı kitapçıklar gösterildi.

  Adalet Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, 8 ildeki bazı cezaevlerinde yapılan YGS sınavında soru kitapçıklarının Fen Bilimleri kısmının eksik olduğu anlaşıldı. Buralarda sınav daha sonraki bir tarihte yenilenecek. Sınava yaklaşık 150 kişinin katılacağı belirtiliyor.
  Bilirkişinin YGS incelemesi tamam savcılık sonucu yakında açıklayacak

  Savcılığın yaptığı yazılı açıklamada, sondaj usulü ile seçilen soru kitapçıklarının ve 1 milyon 700 bin adaya ait cevap anahtarının bulunduğu Meteksan matbaasındaki veri tabanının tek tek incelendiğine dikkat çekildi. Son aşamaya gelindiği vurgulanırken, sınavın iptaline ilişkin haberlerin soruşturma ile ilgisi olmadığı kaydedildi. Konuyu hızlı bir şekilde ve teknik açıdan soruşturduklarını belirten Başsavcı Vekili Şadan Sakınan da sorular üzerine ALES'le ilgili iddiaların idarî bir konu olduğunu ve soruşturma dahilinde bulunmadığını söyledi.

  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise basın mensuplarının YGS'deki şifre iddialarına ilişkin sorularını cevapladı. Çiçek, iddialarla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, daha önce yaptığı açıklamanın ardından, hükümetten 'tatmin olduk' açıklamasının geldiğini, Gül'ün şimdi de 'üzgün' olduğunu ifade ettiğinin hatırlatılması üzerine, "Bize verilen bilgiler, bu açıklamanın yapılmasını zorunlu kılıyordu." değerlendirmesinde bulundu. Konunun yargıya intikal ettiğini hatırlatan Çiçek, "Soruşturmayı yürüten savcı, hassasiyetleri dikkate alarak, ikinci sınavdan önce bu işin sonuçlandırılacağını ifade etti. Ümit ediyorum bir an önce neticelendirilir. Bu ve benzeri soruların cevabını yargı ümit ediyorum ki çok kısa sürede verir." açıklamasını yaptı. Cemil Çiçek, ÖSYM Başkanı Ali Demir'in istifasıyla ilgili bir soru üzerine de, "İstifayı yapacak olan ben değilim. El kesesinden ağalık yapmadım bugüne kadar. Onu ilgili makamların değerlendirmesi gerekir." karşılığını verdi.

  Öte yandan ÖSYM İzmir Temsilciliği yetkilileri, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nda (ALES) İzmir'de yaşanan hatalı kitapçık probleminin kitapçıkları basan Meteksan firmasından kaynaklandığını söyledi. Yetkililer, "Sınav salonuna kilitli kutular içinde gelen kitapçıklar bozuk çıkınca, elimizdeki imkanları kullanıp yedekleri kullanmak istedik. Onlar da yetmeyince önleyemedik. Kitapçığın hatalı basılması ilk kez oldu." diye konuştu. Eğitim-Sen ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir hakkında 'görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

  '50 ÖSYM EMEKLİSİ, METEKSAN'DA ÇALIŞIYOR'

  Bugün Gazetesi'nin haberine göre ÖSYM'nin eski bir üst düzey yöneticisinin hesaplarında yüklü miktarda para hareketi tespit edildi. Bu yöneticinin hesapları incelemeye alınırken, basına verilen algoritmalı (şifreli) kitapçığı üreten Meteksan'ın personel yapısının ÖSYM ile doğrudan ilişkili olduğu da öne sürülüyor. Özellikle eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz döneminde kuruma giren ÖSYM çıkışlı yaklaşık 50 personelin Meteksan'da da görev yaptığı belirtiliyor. Matbaa yöneticilerinin gizli şifre iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'a bilirkişi ön raporunun sunulmasının ardından üç saat toplu ifade verdiği belirtiliyor.
  ZAMAN
   
 2. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından, YGS ile ilgili soruşturma konusunda yapılan yazılı açıklamada, ''Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda, sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberler ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturmayla bir ilgisi bulunmamaktadır'' denildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ve soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, Ankara Adliyesinde gazetecilerle bir araya geldi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit'in de hazır bulunduğu toplantıda, gazetecilere soruşturmanın geldiği aşamayla ilgili yazılı açıklama verildi.

  ''Başsavcılık tarafından yürütülmekte olan 2011 yılı YGS sınavına ilişkin soruşturma ile ilgili olarak yazılı ve görsel basın ile kamuoyunda son günlerde yer alan yorum ve açıklamalar dikkate alınarak belirtilen hususların açıklanmasında fayda görüldüğü'' bildirilen açıklamada, Başsavcılığın, 2011 yılı YGS sınavına ilişkin başlattığı soruşturmada ayrıntılı, geniş kapsamlı bir inceleme ile soruşturmanın en kısa sürede bitirilmesini amaçladığı vurgulandı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Soruşturmanın ilk aşamasında olayın öğrenilmesinden itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından verilen talimat doğrultusunda 81 ilde sınava giren adaylara ilişkin soru kitapçıklarından sondaj usulü ile seçilen yeterli sayıda soru kitapçıklarının resen seçilen uzman bilirkişi heyeti marifeti ile incelemeleri tamamlanmıştır.

  Soruşturma kapsamında, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin TAB bölümünde ve soru kitapçıklarının basıldığı matbaada inceleme yapılmış; adaya özgü soru kitapçığı ve cevap anahtarları ile ilgili kullanılan programda ve kaynak kodlarında bilirkişiler aracılığı ile kapalı dönem tabir edilen (tüm dünyadan izole) dışarıya çıkmanın yasak olduğu ve sınav sonuna kadar görevlilerin dışarı ile irtibatının bulunmadığı dönemde matbaa içerisinde kalınarak incelemeler sürdürülmüş, matbaada yapılan incelemenin son aşamasına Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından nezaret edilmiştir.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinde 2011 yılı YGS sınavına giren 1 milyon 700 bin adaya ait tüm cevap anahtarlarının bulunduğu veri tabanı aday bazlı olarak tek tek incelemeye başlanmış, bu incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

  Ayrıca, sınav sonuçlarına göre tam puan yapanların listesi tespit edilerek, bu adaylara ait veri tabanları ile birlikte bu adayların soru kitapçıkları da tek tek incelenmeye başlanmış olup, incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

  Soruşturma kapsamında bir kısım görevlilerin ifadelerine ve bilgilerine başvurulmuş olup gerek duyulduğunda diğer görevlilerin de ifadelerine başvurulabilecektir.

  Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda; sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberler ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturma ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

  Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma kapsamında yapılan incelemeler tamamlandığında sürecin hassasiyeti de dikkate alınarak en kısa zamanda detaylı ve kapsamlı olarak soruşturmanın sonucu kamuoyuna açıklanacaktır.''

  Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, ''YGS'deki şifre'' iddialarına ilişkin soruşturmayı, ''Gerektiği şekilde hızlı ve teknik yaptıklarını'' söyledi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ve soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, Ankara Adliyesinde gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıda, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit de hazır bulundu.

  Başsavcıvekili Sakınan, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, ''Soruşturmayı gerektiği şekilde hızlı ve teknik yapıyoruz. Gereken hızı ve özeni gösteriyoruz'' dedi.

  ''ALES'te yaşananlar soruşturmaya dahil mi?'' sorusu üzerine Sakınan, ''ALES, idari bir konu. Soruşturmamıza dahil değil'' diye konuştu.

  Sakınan, ''YGS'deki şifre iddialarına'' ilişkin soruşturmanın resmi olarak KPSS ile ilgili soruşturma kapsamında değerlendirildiğini, ancak iki soruşturmayı ayrı olarak yürüttüklerini ifade etti.

  Bir gazetecinin, ''ÖSYM, Başsavcılığın araştırmaları tamamlandığında 2011-YGS sonuçlarının açıklanacağını duyurdu'' demesi üzerine Sakınan, ''Ben açıklamayı net şekilde incelemedim. Ama, şöyle olduğunu düşünüyorum. Sınav sonuçları üzerindeki inceleme bitinceye kadar... Sınav sonuçları üzerindeki incelememiz yarın da bitebilir, daha sonra da olabilir'' dedi.


  ''HER ŞEY İKİ ŞEKİLDE ANLAŞILIYOR''
  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kuriş ise ''söyleyebilecekleri her şeye yazılı açıklamada yer verdiklerini'' ifade ederek, ''Daha fazlasını söyleme imkanına sahip değiliz. Bu soruşturma 1 milyon 700 bin çocuğu ilgilendirdiği için, bunu öğrencilere yönelik bir açıklama olarak değerlendirebilirsiniz'' diye konuştu.

  Kuriş, ''Siz neden açıklama yapma gereği duydunuz?'' sorusu üzerine, ''Arkadaşların bir bölümü zihin okuma metodunu uyguluyor. Bunun gereği yok'' dedi.

  Gerçeğin ortaya çıkması için, gerçeğe hizmet edecek sonuçlara ulaşmaya çalıştıklarını belirten Kuriş, ''Kamuoyu ikiye bölündüğü için söylediğimiz her şey iki şekilde anlaşılıyor'' ifadelerini kullandı.

  AA
   
 3. Nursena

  Nursena Admin

  Olsun benim açımdan bir problem yok olmasında yine problem yok. İki kutuplu düsünceler birbirlerini zorladıkca sıkıntı olacaktır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş