1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osmanlı'nın 1. Balkan savaşı kaybetmesinin sebepleri

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Orko tarafından paylaşıldı.

 1. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  8 Ekim 1912 ve 30 Mayıs 1913 tarihleri arasında Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan ,Sırbistan Krallığı, Yunanistan ve Karadağ Krallığı arasında gerçekleşen savaşta Osmanlı İmparatorluğu Balkanlarda kazanmış olduğu bir çok bölgede çekilmek zorunda kalmış ve bu savaştan sonra Arnavutluk da bağımsızlığını kazanmıştır. Peki Osmanlı İmparatorluğunun Balkan savaşlarını kaybetmesinin nedenleri nelerdi?
  Maddeler halinde Osmanlı'nın 1. Balkan savaşı kaybetmesinin sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1911'de Trablusgarp Savaşı'nın çıkması.

  Balkanlar'da olası bir karışıklığın olmayacağı düşüncesi ile bölgeden, 200 taburluk yani 75,000 askerlik bir kuvvetin çekilmesi.

  Osmanlı Ordusunun teçhizatının düşman güçlerden çok daha üstün olmasına rağmen birliklerin sabotaj ve baskınlara açık ileri mevkilerde konuçlanması.

  Sırbistan Krallığının, Almanya'dan satın aldığı ağır silahların Selanik Limanı üzerinden geçirilmesine şaşırtıcı bir biçimde izin verilmiş olması ve dolayısıyla Balkan Devletleri'nin silahlanması hususunda kayıtsız kalınma durumu.

  Askerlikle politikanın, iç içe girmesi sonucunda İttihat ve Terakki Fırkası ile Hürriyet ve İtilaf Fırkasına mensup subay ve generallerin, sırf siyasi görüş farklılıkları sebebiyle birbirine yardımdan yüz çevirmesi.

  21 Şubat 1913'de Yanya'nın Yunanlara teslimi, Yunanistan Krallığı veliahtı Konstantin'e kılıçı teslim eden Esat Paşa.

  Yunanistan Deniz Kuvvetleri'ne ait Georgios Averof Zırhlı Kruvazörü..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş