1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osmanlı'da kardeş katli yasasını kim kaldırdı?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Nizamı alem diye bilinen devletin bekası için kardeş katline cevaz veren veraset sistemi Osmanlı İmparatorluğunda büyük sıkıntılara ve acılara yol açmıştır.

  1389 – 1402 tarihleri arasında yaşayan Yıldırım Bayezid döneminde başlamış, Fatih Sultan Mehmet Han (II. Mehmed) döneminde kanunlaşan kardeş katli yasasını I. Ahmed kaldırmıştır.
  Sultan I. Ahmet Görüntüsü.jpg

  Eski verasat sistemi yerine ekber ve erşet (hanedanın aklı başında olan en büyük üyesi) sistemini getirmiştir. Bu sistem sayesinde oğullarından üçü de padişah olmuştur. 1. Ahmet'in oğullarından sırası ile; Genç Osman, IV. Murad ve İbrahim padişah olmuştur. Bununla birlikte kardeşi Mustafa daha önceki şehzadeler gibi katletmemiş, yaşamasına izin vererek ileride kardeşi Mustafa'nın da padişah olmasını sağlamıştır. 1. Ahmet tarafından uygulanmaya başlanan yeni kanun, kardeş katlini önlemesi açısından Osmanlı tarihinde çok büyük bir önemi vardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş