1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osmanlı Sadrazamlarının ilginç lakapları

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Osmanlı'daki paşaların lakapları nereden gelmiştir merak konusu, Osmanlı İmparatorluğu boyunca yüzlerce paşa, bey, ulemadan efendiler gelip geçmiş, bu paşalarda isimlerinden gelen paşalar halk nazarında lakaplarla anılmıştı.

  Tabi ki Paşalar bu lakapları boşuna almadılar dilerseniz hangi Paşa hangi olaydan sonra bu isimleri almış görelim.
  [​IMG]
  1- Memleketine göre sıralayacak olursak : Hersekzade Ahmed Paşa, Köprülü Mehmed Paşa, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Sokullu Mehmed Paşa, Kanijeli Siyavuş Paşa.

  2- Milletine göre ise : Rum Mehmed Paşa, Frenk İbrahim Paşa, Gürcü Mehmed Paşa...

  3- Ailesine göre : Sokulluzade ve Köprülüzadeler, Dukaginzade Ahmed Paşa...

  4- Mesleklerine göre lakap alanlar : Cerrah Mehmed Paşa, Yemişçi Hasan Paşa,Kemankeş Ali Paşa, Zurnazen Mustafa Paşa (4 saatlik sadareti ile en kısa sadrazamnlık yapan isimdir.)

  5- Babalarının mesleklerine göre: MüezzinzadeAli Paşa, Hekimoğlu Ali Paşa gibi...

  6- Şahsi Özelliklerine göre: Hadım Sinan Paşa, Hadım Ali Paşa, Kara Mustafa Paşa, Topal Recap Paşa, Sarı Süleyman Paşa...

  Yine padişahın kızlarıyla evlenenlere Damat, kız kardeşleriyle evlenenlere Enişte ya da Damat denirdi.

  Makbul/Maktul İbrahim Paşa Kanuni'nin Manisa'daki şehzadeliğinden beri tanıdığı, sevdiği bu paşa saraya da damat olmuş, ardından teamüllere aykırı olarak hızlı bir terakki ile Sadrazam olmuştu. Bu yüzden halk ona "Makbul" lakabını verdi. Ancak bu yakınlık kendisini gurura sevk ettiği için kafasından oldu. İsmi de Maktul'a tebdil olundu.

  Mezamorta Hüseyin Paşa Bir savaşta ağır yaralanıp öldü sanılan paşa dirilip de sadrazam oldu. Tabii kendisine de yarı ölü manasındaki bu lakap verildi.


  Semiz Ali Paşa Şimanlığından dolayı almıştır lakabını. Şişmanlığı dağlara benzetilirdi. Rivayete göre koca Osmanlı ülkesinde kendisini taşıyabilen iki at çıkmış.

  Cağaloğlu Sinan Paşa Piyale Paşa'nın esir ettiği Visconti de Cigala isimli bir İtalyan'ın oğludur. Cigalazade ismi ağızlarda biraz dönüşmüştür.

  Kuyucu Murad Paşa Celali isyanlarını bastıran paşa asilerin kellelerini kuyulara doldurttuğu için bu adla anılagelmiş.
  Kuyucu Paşa'nın bu lakabı alması hakkında bir diğer rivayet de İran seferinde geri çekilirken atıyla birlikte bir kuyu/mağaraya düşmesidir.


  Öküz Mehmed Paşa öküz nalbantının oğlu olduğu söylenir. Ayrıca şişman olduğu da rivayet edilir.

  Güzelce Ali Paşa Çok yakışıklı ve terbiyeli imiş.

  Elmas Mehmed Paşa Bu Paşa da çok yakışıklı imiş.

  Mere Hüseyin Paşa Hüseyin Paşa Arnavud oldğundan birini idam ettireceği ya da zindana attıracağı zaman kendi dilinde "al" manasına gelen "mere" kelimesini çok kullandığı için bu lakabla anılmış.

  Kemankeş Kara Ali Paşa Ok atmadaki hünerinden kendisine "Kemankeş" lakabı verildi.

  Tabanıyassı Mehmed Paşa Paşanın ayakları geniş, tabanı düz (yassı) olduğundan bu şekilde isimlendirilmişti.


  Civan-Kapucubaşı Mehmed Paşa Gençliğinde kapıcıbaşı olduğu için bu lakabla tanındı. Ayrıca şişman olduğu için de Semin Mehmed Paşa olarak da bilinirdi.

  Boynu eğri Mehmed Paşa IV Murad'ın Bağdat seferinde Paşanın boynuna isabet eden zehirli bir ok onun ismini bu şekle çevirmişti.

  Sürmeli Ali Paşa Süslenmeye meraklı olup gözlerine sürme çektiğinden lakabı Sürmeli olmuş


  Kavanoz Ahmed Paşa: Çok kısa ve şişman olduğu için bu lakapla anıldı.

  Kalaylıkoz Ahmed Paşa: Paşamızın babası kalaycı imiş. O yüzden kalaylı demişler kendisine. Sadrazam olduktan sonra padişahın huzuruna çıkmak için Kozbeçkileri odasında beklediğinden Koz da eklenmiş.

  Kabakulak İbrahim Paşa: lakabından belli ki kulakları büyükmüş

  Daltaban Mustafa Paşa : Paşamız, teftişe çıktığında seri davranarak aman vermeyip yeniçerileri koşarak yakaladığından (daltaban koştuğundan) bu isimle anılagelmiş.

  Bıyıklı Ali Paşa: Sadrazam olana kadar sakal koy vermemiş paşaya en layık lakap da budur herhalde .

  Meyyit Hasan Paşa: III.Selim'in sadrazamı. Kendilerine mühr-i hümayûn verildiğinde hasta ve yatalaktı. Vezirlik yaptığı süre zarfında da hiç kalkamadı.

  Keçiboynuzu İbrahim Paşa: Çok cılız bir vücudu varmış paşanın.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş