1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osmanlı Revakları ve Kubbeleri Yıkılıyor !

Konu, 'Haberler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Osmanlı Revakları Kim Tarafından Yapıldı ? ,
  Mekkedeki Türk Mimarileri Nelerdir ?

  Osmanlı’nın son mirası da yıkılıyor

  Mekke de Osmanlının son mirası yıkılıyor.. Mekke’de bulunan Umm Al-Qura Üniversitesinin geliştirdiği Kâbe’yi genişletme projesi Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından kabul edildi. Projeye göre Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a hazırlatılan ve 1590 yılında Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Osmanlı revakları ve kubbeleri de alanın 20 metre genişlemesi dolayısıyla yıkılmak zorunda kalacak.


  Daha önce de Kâbe’nin genişletilme projeleri kapsamında yıkılması gündeme gelen revak ve kubbelerin kaderini dönemin Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal devreye girerek kurtarmıştı.

  [​IMG]
  Osmanlı Revakları

  Uzmanlar ise tahta kemerleri taş vetuğlayla çevrilerek üzerine 500 küçük kubbe yapılan Osmanlı revaklarının yıkılacak olması konusunda ikiye bölündüler. ‘Osmanlı mirası mı yok ediliyor yoksa proje bir mecburiyet mi konusunda fikir ayrılığına düşen uzmanlara göre Ecyad Kalesi’nden sonra kalan son Osmanlı izini de silme amacını taşıyor. Kabe’nin hemen yanındaki Kale de birkaç yıl önce yıkılıp yerine otel yapılmıştı.

  (vatan)
   
 2. üsküdarlı

  üsküdarlı Yeni Üye

  - Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Kurulu Başkanı Prof.Dr.Saim Yeprem: "Kâbe'deki Osmanlı revaklarının genişletilme çalışmaları dolayısıyla yıkılması kararının dini bir boyutu yok. Burada amacın Osmanlı'nın izlerinin silinmesi değil, Hac'daki yüz binlerce kişinin izdihamını önlemek ve daha rahat ibadet imkanının sağlanması maksadının olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar eskiden Suudi yetkililer Osmanlı miraslarına iyi davranmamış olsalar da bu kararın bir zorunluluktan kaynaklandığını düşünüyorum. Ayrıca bizzat Kanuni Sultan Süleyman'ın bu revakları yaptırması da tamamen o dönemde tavaf yerinin genişletilmesi maksadıyla yapılmıştı."
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Hayırlısı olsun, İnsanlar rahat ibadet etsin. Eğerki tarihin bir önemi yoksa komple yıksınlar 10 20 milyon insanın ibadet edecegi bir yer haline getirsinler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş