1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osmanlı Kavuklarının Sırrı ve Hikmeti Nedir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Osmanlı kavuklarının sırrı nedir
  osmanlı kavukları hikmeti nedir
  Padişah kavuklarının sırrı ve hikmeti

  [​IMG]

  Osmanlı Sultanlarının ve bazı alimlerin başlarındaki kavukların kefenlerinden oluştuğunu, sık sık ölümü hatırlayıp ona göre karar verirlerdi. Öldükleri zaman hemen başlarındaki kefenle defnedilirlerdi.

  [​IMG]
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Kavuk giyerken demekki kefen düşünülerek giyiliyor
   
 3. o

  osmanlı Misafir

  hiç kefeni kafasında gezen adam hakkaniyetten ayrılırmı ? ne bürük bir ecdat Allahım bizim hayal bile edemediğimizi ecdadımız uygulamış. gerçek adalet ve yönetim ve devlet-i ali budur işte.

  (bu kavukların neden büyük olduğu gerçeğini ben bir yabancı siteden yabancı dilden öğreniyorum tesadüfen... milli eğitim kulakların çınlasın bunları bana bize tarih veya inkilapta öğretirsen türkiye batardı dimi, sizin yatacak yeriniz falan yok inanın....
   
 4. s

  seda şenel Misafir

  Evet tarihte de gördüğümüz kadarıyla padişahlar o dönemde başlarında ölümü hatırlamak için kefen taşımalarına rağmen yine de yaptıkları hatalar ile ölümü unuttuklarını görüyoruz. Ayyaş Selim ayyaş lâkâbını alırken, kanunî evlâdını öldürürken, yavuz selim kardeşlerini öldürtürken ya da anadolu da 40. 000 kişiyi kaybederken...
   
 5. s

  seda şenel Misafir

   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş