1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osmanlı Devletinin İlk Başkenti

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Osmanlı Devletinin İlk Başkenti Neresidir ? ,
  Osmanlının İlk Başkenti ,

  Osmanlı Devletinin İlk Başkenti Neresi

  Osmanlı İmparatorluğu 1326 yılında Bursayı alarak burayı başkent yapmıştır. Bithynia, Roma ve Bizans'ı yaşayan Bursa, 1335 yılında Osmanlı'ya ilk başkent oldu. Saltanatı yaklaşık 35 yıl süren Orhan Gazi, 1360 yılında yaşama veda ederken, yerini oğlu Murad'a bıraktı. 1326 yılında doğan Sultan Murad han bin Orhan bin Osman Gazi, Osmanlı sultanlarının üçüncüsüydü. Hüdavendigar adıyla ünlenmişti.1362 yılında Edirne alınarak başkent yapılana kadar Bursa başkent olarak kalmıştır.
   
 2. a

  alev Yeni Üye

  Osmanlı Devletinin ilk başkenti Bursa
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Beylikten Devlet olmaya geçtiği dönemde Bursa'nın alınması ile Başkent olmuş daha sonra topraklar genişledikçe kritik noktalar mesela Edirne ardından İmparatorluk döneminde tabi ki İSTANBUL başkent olmuş, Cumhuriyet ile birlikte Ankara'da başkentimiz olmuştur.
   
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi


  Vay be, zamaninda baskentimiz Bursa idi demek bunu bilmiyordum, Edirne'de olmus. Son hali ilede Ankara.
   
 5. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Bu soruda sınavlarda şaşırtma olarak çıkar, Osmanlı devleti ve İmparatorluğu dönemleri ve tabi ki beylikler ayrı dönemlerdir aslında.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş