1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osman Gazi döneminde nereler alınmıştır?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Dirilişten, Kuruluş dönemine geçtiğimizde Osman Gazi döneminde fethedilen yerler arasında Osman Bey'in istediği ve göremediği tek yer sanırım Bursa olmuştur.


  Osman Gazi döneminde fethedilen yerler stratejik öneme sahip olmakla beraber, Osmanlı'nın genişlemesinde önemli katkı sağlayan yerleşim yerleridir.

  Karacahisar
  Kulaca Hisar
  Bilecik
  Yarhisar
  Yenişehir
  Keresteci Kalesi
  Akçakoca
  Kocaeli
  İnegöl
  Marmaracık Kalesi
  Kestel
  Kele
  Uluabad
  Karahisar
  Harmankaya
  Lefke
  Mekece
  Akhisar
  Karatekin
  Ebesuyu
  Tuzpazarı
  Kapucuk


  Tarihler 1283 yılı gösterdiğinde Osman Gazinin babası Ertuğrul Bey'in ölümü üzerine onun yerine Anadolu Selçuklu Devleti'nin uçbeyi olan Osman Bey beyliğini başına geçmiştir.

  1284'de Baykoca şehit olduktan sonra takip eden sene Osmanlı tarihindeki ilk kale fethi olan Kulaca Hisar'ın fethi gerçekleştirmiştir. Osman Bey büyük uçbeyi olduktan sonra isyanlar kargaşalar ve taht kavgaları içinde bulunan Bizans’ın karmaşık durumunu değerlendirerek İmparatorluk üzerindeki faaliyetlerine başladı. Selçuklu hükümdarı III. Alaüddin Keykubad’ın Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi'ye vermesinin ardından 1291 tarihinde İnegöl Tekfuru ile savaşıp Karacahisar'ı alarak Sakarya taraflarına akınlar düzenleyen Osman Gazi amcası Dündar Bey’i Bizans Tekfurları ile ilişki kurduğu için 1298 yılında öldürttü.

  Karacahisar Bilecik Yarhisar İnegöl ve Yenişehir'i Osmanlı topraklarına katmasın ile birlikte 1288'de beyliğin başkentini Bilecik'e taşıyan Osman Gazi birçok tarihçi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak kabul edilen 1299'da "büyük uçbeyi" oldu.

  Tarihe not düşülecek olan Bizans ile yapılan ilk savaş olan Koyunhisar Savaşının kazanılmasıyla Osman Bey'in adı ve Osmanlı Beyliği Anadolu çapında tanındı.. Buna dayanarak bazı tarihçiler Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak 1299 yerine Koyunhisar Savaşı'nın kazanıldığı 27 Temmuz 1302 olarak kabul ederler. Savaşın bir başka sonucu da Anadolu'dan Osman Bey'in safında savaşmak üzere Batı Anadolu'ya yapılan ve Osmanlı’nın ilerlemesini hızlandıracak sonuçlar doğuran göçler oldu.

  1303 Yılında İznik kuşatıldı ve Marmaracık Kalesi fethedildi. Devam eden fetihlerle 1306'da yapılan Dinboz Savaşı sonunda Kestel Kete ve Ulubat kalelerinin alınmasının ardından Osmanlı tarihinin ilk askeri antlaşmasını imzaladı.

  1308'de Karahisar’ın fethiyle bölgenin önemli ticari ve sosyal merkezlerinden biri olan İznik ablukaya alındı ve böylece Bizans'ın ticari yollarına hakim olundu. Zor durumda kalan Bizans halkından ve valilerinden Harmankaya valisi Köse Mihal gibi müslüman olan ve kalesiyle Osmanlılar’a katılanlar oldu. Mihal’in yardımlarıyla Lefke Mekece ve Akhisar1315 senesinde Bursa'yı da kuşattı ancak ele geçiremedi. Osman Gazi ayrıca 1317 yılında Karatekin Ebesuyu Tuzpazarı Kapucuk ve Keresteci kalelerini fethetti Akçakoca ve Kocaeli bölgelerini de Osmanlı topraklarına katarak büyük başarı elde etti.

  Osman Gazi sağlığının bozulmasının ardından 1320'de hükümdarlığı devrettiği oğlu Orhan Gazi Osman Bey’in ölümünden önce 1321'de Mudanya ve Gemlik'i 1323'de Akyazı ve Ayanköy'ü 1324'de Karamürsel ve Karacabey'i 1325'te de Orhaneli'ni Osmanlı topraklarına dahil etti. boylarını etrafında topladı.
   
  Venom bunu beğendi.
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Tarihimizle ilgili bunlar bilmedigim seylerdi, cok ilgi cekici buluyorum tarihimizi ve osmanli dönemini.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş