1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Osman Efendi Hayatı ve Biyografisi

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Beyhan tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Beyhan Yeni Üye

  Osman Efendi Hayatı Kısaca


  Osman Efendi Son devir Anadolu velîlerindendir. Tokat'ın Erbaa ilçesi Holay köyünde 1877 yılında doğdu. Doğduğu köyde tahsîlini tamamladıktan sonra saatçilik yapmaya başladı.Osman Efendi Bir gün Eksel köyünde (yeni ismi Koçak) oturan Eksel şeyhi olarak bilinen Behrullah Efendinin saati bozuldu.

  Osman EfendibTalebelerine tamir edilmesini söyleyince, onlar; Efendim, karşı Holay köyünden Ali Osman isminde birisi var ona tâmir ettirelim.dediler. Talebelerinden biri AliOsman Efendi ile Erbaa'da karşılaşınca, hocasının saatinden bahsetti. Ali Osman Efendi de Eksel köyüne gitti.

  Osman Efendi Saati tâmir edip duvara astı. Behrullah Efendiye; Tamam çalışıyor efendim. dedi. Behrullah Efendi saate bakınca çalışan saat durdu. Ali Osman Efendi tekrar yapıp duvara astı.

  Behrullah Efendi saate bakınca, saat yine durdu. Ali Efendi hayretler içinde tekrar yaptı.

  Yine Behrullah Efendi saate bakınca, saat durdu. O zaman Ali Osman Efendi kendi kendine; Bu zat evliyâ bir zattır. Şu an kalbimin saatini tamir edecek kalp ustasının huzûrundayım. dedi ve Behrullah Efendiye talebe oldu. Arapça, Farsça ve kalp ilimleri de dâhil bütün ilimleri Behrullah Efendiden öğrendi. Behrullah Efendi vefâtına yakın; Bende ne varsa Ali Osman Efendi aldı götürdü. Bende bir şey bırakmadı. buyurdu.
   
 2. N

  Nursultan Yeni Üye

  Osman Efendi çok başarılı bir saatçiymiş.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş