1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oscar 2011 ödülleri

Konu, 'Televizyon' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  2011 Oscar ödüllerini kimler alacak merakla bekleniyor, Bu yılın Oscar törenini izleyenler çok heyacan duyacaklar gibi.
  [​IMG]
  Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi hemen her kurum gibi, 1929 yılından itibaren hizmet verdiği sektörde ödül verme işine girişti. 5 dolarlık biletlerle girilen bir tören olduğu günlerden bugünlere her türlü reklâm unsurunu başarıyla kullanıp, marka değerini yükselterek geldi. Hazırlıkları, spekülasyonları, konukları ve tabiî ki kırmızı halısıyla düşündüğümüzde Oscar ödülleri sinema filmlerini aratmayacak türden bir senaryoya benziyor. Filmler, oyuncular, Amerikan değerleri ve "Oscar kültürü" bu senaryo yardımıyla tüm dünyaya aktarıyor. Düşündüğümüzde düğünlerde yapılan dedikoduları çok da aratmayan kırmızı halı faslının ülkemiz televizyonlarında canlı yayınlanıp, kelli felli sinema yazarlarınca ciddiyetle konuşulması bu kültürün ne denli yaygınlaştığının en somut göstergelerinden.

  6 BİN KİŞİ OYLUYOR, TÜM DÜNYA KONUŞUYOR
  [​IMG]
  Bugün sinema dünyasının en önemli ödülü kabul edilen Oscar, yalnızca kazananlara değil, aday olanlara da ciddi bir prestij sağlıyor. Buradaki prestij sözcüğüne dikkat edelim. Nitekim bazı filmlerin dünyaya pazarlanmasında bu tip bir prestije ihtiyacı olduğu aşikâr. Akademi üyelerinin bunu es geçtiklerini hiç zannetmiyorum. Akademi üyeleri demişken, yüz milyonlarca insanın kilitlendiği bu ödülün altı bin kişilik akademi üyelerince değerlendirildiğini ve bu üyelerin sektörden insanlar olduğunu hatırlatalım. İçlerinde oyuncular, yönetmenler, kurgucular gibi sinema sektörünün farklı kollarından isimlerden oluşan üyelerin filmlere oy verirken sadece sinemasal kalitesini baz aldıklarına inanmak çok da mümkün değil.

  VE ADAYLAR
  [​IMG]
  Bu yılın en güçlü adayı The King's Speech 12, True Grith 10, Inception ve The Social Network 8 dalda adaylıklarıyla dikkat çeken yapımlar. The Fighter, The Kids are All Right, 127 Hours, Toy Story 3, Winter's Bone filmleri en iyi film kategorisinde yarışacak diğer adaylar.

  Ödüllere dair ne söylersek söyleyelim yapacağımız değerlendirme oturduğumuz koltuktan gördüğümüz kadarıyla sınırlı kalacaktır. Ancak oylamada bizim gördüğümüz ve göremediğimiz birçok kriterin göz önünde bulundurulduğunu unutmamak lazım. Bu kriterlerin sırf kalite ya da estetik olduğuna inanarak kimse kendini kandırmasın. Ama bunu yaptığı için Akademi'yi lanetlemenin de bir anlamı yok. Sonuçta onca emek ve para harcayıp Oscar'ı bu günlere getirdiler. Bir düşünelim ödülleri biz versek kriterlerimiz farklı mı olurdu? Dürüstçe cevap verecek olursak, bence olmazdı. Yine ideolojiler, zevkler ve ilişkiler devreye girerdi. Peki, burada bir yanlış var mı? Bence yok... Oyunu kuran, kuralları koyar!

  •127 Saat, en iyi film dalında heykel istiyor

  •Natalie Portman Siyah Kuğu ile ödül için pusuda...

  •Bu yılın en güçlü adayı The King's 12 dalda aday.

  •Başlangıç da iddialı bir yapım. Ancak sıyrılması zor.

  •Sosyal Ağ vizyonda iyi tepkiler almıştı

  Yeni Şafak
   
 2. h

  hicran Yeni Üye

  Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinin 83. Oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü alan "Zoraki Kral", yönetmen ve en iyi erkek oyuncu dahil dört dalda ödül getirdi.

  Akademinin Los Angeles'taki Kodak Tiyatrosunda düzenlediği 83. Oscar töreninde, en iyi yönetmen ödülünü İngiliz Tom Hopper, "Zoraki Kral" filmiyle kazandı.

  En İyi Kadın Oyuncu ödülü, "Siyah Kuğu" filmindeki rolüyle Natalie Portman'a, En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı da "Zoraki Kral" filmindeki rolüyle Colin Fith'e verildi.

  En iyi kadın ve erkek oyuncu ödüllerini alan 29 yaşındaki İsrail asıllı Amerikalı oyuncuPortman ile geçen yıl da aynı kategoride aday olan Fith, bu yılki Oscar ödülü için dallarındaki en güçlü adaylar olarak değerlendiriliyordu.

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü "Dövüşçü" (Fighter) filmindeki rolüyle Melissa Leo'ya, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de yine "Dövüşçü" filmindeki rolüyle Christian Bale'e verildi.

  En İyi Yabancı Filmi Ödülü'ne Danimarka'dan "In a Better World"ün (Daha İyi Bir Dünyada) layık görüldü.

  En İyi Özgün Senaryo Ödülü ''Zoraki Kral'' En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü "Sosyal Ağ", filmlerine verilirken, En İyi Animasyon Filmi Ödülü'nü "Oyuncak Hikayesi 3", En İyi Sanat Yönetmeni Ödülünü "Alice Harikalar Diyarında" ile Robert Stromberg ile Karen O'Hara kazandı.

  En İyi Belgesel Ödülü'nü de siyaset bilimi doktorası olan yönetmen Charles Ferguson'un, Büyük Buhran'dan sonra dünyadaki en ağır mali krizle ilgili olarak finansal kurumların suçlandığı, "İç İşler" (Inside Job) filmi kazandı.

  En iyi 4 oyuncu

  'The King's Speech' ile birlikte en güçlü favori konumunda olan 'The Social Network/ Sosyal Ağ' sadece 'En İyi Uyarlama Senaryo' ve 'En İyi Müzik' dallarında ödüle ulaştı.

  En fazla adaylık sahibi filmlerden 'True Grit' '0' çekerken, Inception aday olduğu teknik dalların hepsinde ödülü kazandı.

  En İyi Yardımcı Oyuncu dallarında da sürpriz olmadı. 'The Fighter'daki performanslarıyla Christian Bale ve Melissa Leo ödüle ulaşan isimler oldu.

  'Yabancı Film' kategorisinde Biutiful'un kazanması beklenirken ödül 'In a Better World' ile Danimarka'ya gitti.

  İşte kategoriler ve Oscar'ı kazananlar:

  En İyi Film: The King's Speech

  En İyi Yönetmen: Tom Hooper (The King's Speech)

  En İyi Erkek Oyuncu: Colin Firth "The King's Speech''

  En İyi Kadın Oyuncu: Natalie Portman "Black Swan"

  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christian Bale (The Fighter)

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melissa Leo (The Fighter)

  En İyi Uyarlama Senaryo: The Social Network, Aaron Sorkin

  En İyi Orijinal Senaryo: The King's Speech: David Seidler

  En İyi Görüntü Yönetimi: Inception - Wally Pfister

  En İyi Sanat Yönetmeni: Alice in Wonderland - Robert Stromberg, Karen O'Hara

  En İyi Animasyon: Toy Story 3

  En İyi Animasyon (Kısa Metraj): The Lost Thing

  En İyi Müzik: The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

  En İyi Şarkı: Randy Newman, If I Rise - 127 Hours

  En İyi Görsel Efekt: Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb

  En İyi Kurgu: The Social Network Angus Wall ve Kirk Baxter

  En İyi Ses Miksajı: Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick

  En İyi Ses Montajı: Inception, Richard King

  En İyi Makyaj: The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

  En İyi Kostüm: Alice in Wonderland, Colleen Atwood

  Haber 7 / AA
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş