1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruçluyken Yolculuk Yapılır Mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ramazan ayı içerisinde seferi sayılacak kadar yolculuk yapmaktan kaçınmalısınız, Uçakla olan yolculuklar insanı pek yormasa da, araç ile yapılan yolculuklar kişilere açlık ve susuzluk bakımından sıkıntı yapabilir.
  Yüce Allah orucu tutmamak için bir kaç duruma ruhsat vermiştir, bunlardan bir tanesi de yolculuk durumudur, kişi seferi yani yolcu durumunda ise orucunu kaza edebilir, ancak bu kişinin oruca niyetlenmesin de ve son ona kadar dayanmasında bereket vardır, illaki yola çıkacak diye orucu kazaya bırakması gerekmez, tabi kişi şoförlük yapacak ise durum değişir, kendi ile birlikte birden çok fazla yolcunun güvenliği kendine emanet olduğu için yorgunluk, açlık, susuzluk gibi etkenler ulaşımını etkileyecekse orucunu kazaya bırakabilir.

  İnsan en iyi kendisini bilir, ruh ve beden sağlığınıza göre bunu değerlendirebilirsiniz. Allah sizlere kolaylık diler zorluk dilemez. Bizim tavsiyemiz Oruçlu olan kimse mümkünse yolculuk yapmasın.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş