1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruçluyken dikkat etmemiz gerekenler?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Ramazan havasına girdiğimiz şu günlerde Müslümanların en çok itina gösterdiği konu Oruç tutarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

  İslam akidesinde oruçlu olmak, sadece yiyecek ve içeceklerden uzak durmak anlamına gelmez. Oruçlu kişi, kötü davranışlardan kaçınmaya her zamankinden daha çok dikkat etmelidir. Başkalarının üzecek kalbini kıracak sözler söylememeli ve olumsuz davranışlardan uzak durmalıdır.


  Büyüklerine her zaman ki saygı göstermeli, küçüklerine sevgi ve şefkatle yaklaşmalı ve iyi örnek olmalıdır. Yoksulları, kimsesizleri her zamankinden daha fazla gözetmeli, onlara yardım etmelidir. Temizliğe yine çok önem vermelidir. Kısaca, oruçlu kimse iyi ve güzel davranışlarda bulunmalı, kötü, zararlı iş ve davranışlardan uzak durmalı ve bu alışkanlığı her zaman devam ettirmelidir.

  Oruç tutan Müslümanlar davranışlarına dikkat ederler ve başkalarına saygılı davranmış olursa Allah'ın hoşnutluğunu kazanmış olurlar.
  Peygamberimiz Hz. Muhammed Sav. konuyla ilgili bizlere şu uyarıda bulunmuştur;

  "Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde çirkin söz söylemesin, kötü iş işlemesin. Ona biri sataşır veya kötü söz söylerse: Ben oruçluyum! desin."
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş