1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruçluyken ağda yapılır mı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Oruçluyken yapılırmı diye bize sık sorulan sorulardan biriside "oruçluyken ağda yapılırmı" yada "oruçluyken tüy alınırmı".

  Aslına bakarsanız müslümanlık dininin temelinde temiz insan olmak yatar. Bu durum kadınlar içinde erkekler içinde geçerlidir. İnsan önce kendisi için temiz yaşamalıdır. Temiz olan insanlar cennet hakkeder.

  Peygamber efendimiz temizlikle ilgili şöyle söylemiştir; “Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.” bu hadisi şerifte de temizliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha açıkça belirtilmiştir.

  Temizlik islami kaynaklardada belirlenmiştir. İslami kaynaklara bakıldığı zaman erkeklerde vücut temizliğinden kasıt şudur: “Her hafta etek tıraşı olmak, bıyıkları kısaltmak, koltuk altını temizlemek, tırnakları kesmek sünnettir. Bunları kırk günden fazla yerine getirmemek -bütün mezheplere göre-mekruhtur. Hanefilere göre bu tahrimen mekruhtur.

  Bu durumlar kadınlar içinde hemen hemen aynıdır. Amacın temizlik olması durumunda kadınlarında ağda yapması ve tüylerini almasında bir sakınca yoktur.

  Genel olarak bakıldığı zaman halk arasında etek traşı olarak bilinen temizlik sayesinde vücutta oluşması muhtemel kötü kokuların engellenmesi sağlanır. Yine koltuk altının tüylerden temizlenmesi aşırı terleme sonucu oluşacak olan kötü kokuları engeller.

  Kötü kokuların engellenmesi hem sizin için hemde etrafınızdakiler için önemlidir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Yapılır, ancak neden oruçlu iken yapacaksınız? güzelce orucunuzu açın sakinleşin ardından temizliğinizi yapıp duşunuzu alsanız? Her şey vaktinde zamanında güzeldir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş