1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruç Tutmayanlara Fitre Verilirmi?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Ziyaretci tarafından paylaşıldı.

 1. Z

  Ziyaretci Misafir

  Sayın Yetkili,
  Fitre sadece oruç tutana mı verilir,öyleyse THK ya da Afrika ya gönderilen fitreler nasıl kabul olur.
   
 2. M

  Misafir Misafir

  Aç yardıma Muhtaçlara verilir Tabi thk ve afrikayada göndere bilirsin
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  İnsan hastadır saglık acısından sakıncalıdır oruç tutmaz fitire verilir bence neden verilmesin
   
 4. a

  abrek Yeni Üye

  kesinlikle tutamayacak insanlar var
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya “fıtır“ sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre“ de denilir.

  Dinimizce zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.

  Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.

  Fitre , Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir.

  Veren kişinin, fitreyi ALLAH rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir.

  Bunu fakire verirken Bu fitredir demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır.

  Bir fakire birden az fitre verilmez ancak birden çok fitre verilebilir. Zekat kimlere veriliyorsa fitre de onlara verilir.

  Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayan kimseler, dinen zengin sayılıyorlarsa ve bu oruçlarını kaza edecek bedenî güce de sahip değilseler, tutamadıkları her bir oruç için fitre vermekle yükümlüdürler.

  Fitrenin Miktarı
  Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli 2011
  Diyanet işlerinin belirlemiş olduğu 2011 yılı fitre miktarı 7,5 TL belirlenmiştir. Bu verilecek en az miktar olup fitre verecek kişiler kazançlarına göre fitre vermeleri uygun olacaktır.

  Fitre Şu Dört Cins Yiyecek Maddesinden Aşağıdaki Miktarlarda Verilir

  Cinsi ve Miktarı:
  1. Buğday 1460 gram
  2. Arpa 2920 gram
  3. Kuru üzüm 2920 gram
  4. Hurma 2920 gram

  Fitre bu gıda maddelerinden verileceği gibi, bu maddelerin para değeri de olarak verilebilir. Burada, fakirin ihtiyacı göz önünde bulundurulursa iyi olur. Fakirin gıda maddesine daha çok ihtiyacı varsa gıdanın verilmesi; gıda bedeline denk düşen paraya daha çok ihtiyacı varsa onun verilmesi daha güzel olur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş