1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Bereket getirdiğine inandığımız ve övülmüş ibadetlerden olan oruç tutmanın insan sağlığına ne gibi faydaları vardır kısaca değinelim.

  Müslüman bir kişinin oruç tutarken fiziksel isteklerinden uzaklaştığı görülür, beyni yaptığı işe yoğunlaşır vücut gereksiz metabolik işlemlerle uğraşmadığın dan algılama ve öğrenmeye odaklanır oruç tutmak hafızayı güçlendirmektedir. Oruç tutmak zihni açar kişinin kişisel gelişimine katkıda bulunur daha iyi algılamasına yardımcı olur.
  [​IMG]
  Düzenli Oruç tutmak ve iftar yapmak birçok hastalığı engelliyor.Oruç tutan kişinin organizmaları kendini yenilemek için zaman bulur böylece hastalıkları başlangıç döneminde engellemiş oluyor.

  Bir takım hastalıklarda kilit rol oynayan kandaki lipit ve kolesterol düzeyi, düzensiz beslenme nedeniyle insan vücuduna zarar vermektedir. Kolesterol parçaları ile kaplanan damar duvarları kan akışını bozar bu sorun birçok hastalığın habercisi olarak bilinir. Tüm bu açıklamalar göz önünde bulundurulunca insanın oruç tutması hücrelerin yenilenmesini sağlıyor insan bedeninin ve zihninin daha sağlıklı olmasını sağlıyor ve büyük ölçüde yaşlanmanın önüne geçtiği gerçeği ortaya çıkıyor.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş