1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruç Tutmanın Bizlere Faydaları Nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Gerek Ramazan ayında gerekse diğer aylarda oruç tutmanın bizlere bir çok faydası ve artısı bulunmaktadır. Öncelikle oruç tutmanın maddi ve manevi faydaları insana bir başka güzellik verir.

  Oruç ibadeti insan nefsinin aşırı isteklerine ve ihtiraslarına engel olmasına yardımcı olmaktadır. Oruç tutan insanların daha sabırlı ve daha metin oldukları görülür.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v Oruç tutmak sabrın yarısıdır diye buyurmuştur ve aynı zamanda: Sabır imanın yarısıdır. hadis-i şerifleriyle orucun, imanın dörtte biri olduğu sabit olmuştur.

  Senenin diğer aylarında devamlı çalışan ve yorulan mide oruç aracılığıyla dinlenme imkanı bulur. Oruç, toplumun ahlâki hayatını değiştirir, iyiye ve güzele götürür.

  Ayrıca oruö tutmak sayesinde zengin insanlar fakir ve yoksul kişilerin durumlarını çok daha iyi anlamaya başlarlar.. Oruç tutmak bireyler arasında yardımlaşma, acıma, şefkat ve merhamet duygularını geliştirir.Oruç tutmak İlahi bir emir olduğu için ramazan ayında kendisine helal olan şeyleri yapmayan kimse haramlara hiç yaklaşmaz.

  Oruç tutan bir kişi ramazan ayının faziletine inanarak ve mükafatini Allah'dan umarak orucunu tutarsa gecmiş bütün günahları affolunur bağışlanır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş