1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruç tutmamayı mübah kılan özürler nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Oruç tutmamayı mübah kılan özürler nedir
  Oruç tutmamayı gerektiren durumlar nelerdir

  Oruç tutmamayı mübah kılan özürler

  Özürsüz olarak Ramazan ayında oruç tutmamak hem günahtır hem de cezası vardır.Ancak bir kimse aşağıdaki durumlarda ramazan orucunu tutmayabilir veya başlamış olduğu orucu bozabilir.

  1-Hastalık:Bir hasta oruç tuttuğu takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından korkarsa oruç tutmayabilir.Hastalığı iyileşince tutmadığı oruçları kaza eder.

  2-Yolculuk:Ramazan ayında en az 90 km mesafeye yolculuğa çıkan kimse oruç tutmayabilir.Yolculuk hali bitince tutmadığı günleri kaza eder.Oruç tutmasında bir güçlük yoksa yolcunu oruç tutması daha hayırlıdır.

  3-Oruç tutmayı Zor görmek:Orucu bozmak için ölümle veya vücuduna bir zarar verilmekle tehdit edilen kimse orucunu bozabilir.Bozduğu orucu sonradan tutar.

  4-Gebe ve emzikli olmak:Gebe veya emzikli olan bir kadın,oruç tuttuğu takdirde kendisine veya çocuğuna bir zarar geleceğinden korkarsa oruç tutmayabilir.Gebelik ve emziklilik hali sona erince tutmadığı günleri kaza eder.

  5-Şiddetli açlık ve susuzluk:Oruçlu bir kimse açlık veya susuzluk sebebiyle aklının bozulmasından veya vücuduna ciddi bir zarar geleceğinden korkarsa orucunu bozabilir.Sonra uygun bir zamanda tutmadığı oruçlarını kaza eder.

  6-Yaşlılık ve düşkünlük:Vücudu günden güne düşen ve oruca dayanamayan iyice ihtiyarlamış olan kimseler oruç tutmayabilir.Bunlar sonradan da orucu kaza edemeyeceklerinden tuttamadıkları her günün orucu yerine fidye verirler.
   
 2. K

  Kalecik Yeni Üye

  Oruç tutamayacak derecede özürü olanlar bazen kendini zorluyor tutmak için o sevap olmuyorki
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş