1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruç tutmak için kaç yaşında olmak gerekir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Yeni Üye

  Oruç tutmak kaç yaşında farz olur, Oruç tutmanın yaşı varmıdır, Farz olarak bir insana oruc ne zaman düşer?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Soru: Çocuklarımıza kaç yaşlarından itibaren oruç tutturmamız gerekiyor?
  Cevap: Dinimizde ibadetlerle yükümlü olma sınırı, ergenlik çağıdır. Kızlar adet görmeye, erkekler de ihtilam olmaya başladıkları andan itibaren dinin her türlü hükümlerinden sorumlu olurlar. Ergenlikten önce bu sorumluluk yoktur.
  Çocukları bu ağır sorumluluğa hazırlamak ailenin görevidir. Namaz ve oruç gibi temel ibadet eğitimleri, çocuğa yedi yaşından itibaren verilmeye başlanmalıdır. 10 yaşına gelmiş bir çocuk artık namaz kılmayı gayet iyi biliyor ve zaman zaman oruç tutabiliyor olmalıdır. Fakat çocuklar ergenlikten önce henüz tam anlamıyla mükellef olmadıkları için onları kesinlikle zorlamamalı, uygun bir dille kendilerine anlatılmaya çalışılmalıdır. Bu konuda en büyük görev anne ve babanındır. Buhari’de yer alan bir rivayette ashab-ı kiram’ın henüz ergenlik çağına girmemiş çocuklarını oruca alıştırdıkları, çocukların yemek için ağladıkları zaman iftar vaktine kadar onları oyuncaklarla oyaladıkları anlatılmaktadır. (Buhari, Savm, 47)
   
 3. a

  avrupali Yeni Üye

  Allah razi olsun. Saglam bir temel, saglam bir baslangic herseyin temelidir. Biz cocuklarimiza ögretirsek onlar'da devam ederler.
   
 4. i

  irem Yeni Üye

  Çocuklara küçük yaşlarda öğretmek gerek oruç tutmayı 4 yasında bile baslanabilir bizler gibi olmasa bile tekne orucu tutturup iftar ve sahur havasını cocuklarımıza yaşatmak gerek
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Allah sizden razı olsun
   
 6. M

  Misafir Misafir

  oruc tutma yaşı hakkında bilgiler için çok sağolun
   
 7. M

  Misafir Misafir

  Wallah çok teşşekür ederim.Artık oruç tutabilecem ama geç kaldım.Kaza yapmam gereli.Ama yinede sağ olun vaaaaar olun.Bu arada Kandiliniz Mübarek Olsun sevgi dolu bir gün yaşayın İnşallah
   
 8. M

  Mina Yeni Üye

  Oruç tutmanın yaşı olmaz ben cok küçük yaşlarda basladım alışkanlık haline getirmek gerek
   
 9. M

  Misafir Misafir

  evet kıızzzz doğru sölüyo
   
 10. M

  Misafir Misafir

  ben 12 yaşımda başladımm
   
 11. M

  Misafir Misafir

  arkadaşlar ben orucumu tutucam ama arkadaşlarım kapanmanda gerekiyor diyor kaç yaşında kapanmalıyız
   
 12. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  Oruç tutmanın yaşı bluğ çağına ermiş her yetişkin oruç tutabilir
   
 13. M

  Misafir Misafir

  ben de 13 yasında basladım :rolleyes:
   
 14. l

  latife Misafir

  :eek::eek::eek::eek::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:;););););););):(:(:(:(:(:(:(:(:(:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:çok güzel ben 12 yaşında başladım oruca
  :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
   
 15. M

  Misafir Misafir

  :(ben 12 yaşındayım ama daha başlamadım
   
 16. o

  onurty456 Misafir

  ben bu yıl 12 yasıma grcem eylulde cok susayarak ve acıkarak oruc bozarsam bisey olurmu acaba ?:confused:
   
 17. M

  Misafir Misafir

  ben meryem 9yaşında oruca başladım ve çok mutluyum ne kadar da az zor olsa bile:eek:
   
 18. M

  Misafir Misafir

  Teşekkür Ederim Çok Yardımcı olddu :)
   
 19. M

  Misafir Misafir

  oruç tutmak dinin en güzell terbiyesi bana göre:rolleyes:
   
 20. M

  Misafir Misafir

  ben 13 yasinda basladim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş