1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oruç Ne Zaman Başlar ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Oruç Hangi Vakitte Başlar ? , Oruç hangi Vakitte Biter ? ,
  Hangi Vakitler Arası Oruç Tutulur ? , Oruç Başlama Vakti Nedir ? ,
  Oruç Hangi Saatte Başlar , Oruç hangi Saatte Biter ? ,
  Orucun Başlama Vakti Nedir ? ,

  Ramazanda ve nafile oruçlarda niyetin vakti, güneş battıktan sonra başlar. Son vaktiyse, ertesi günü dahve-i kübra vaktine kadardır. Dahve-i kübra vakti, şer’î gündüzün yani imsak vaktiyle akşam vakti arasındaki zamanın yarısıdır. Bu vakit, Türkiye’de öğleye 60-70 dakika kadar kalan zamandır.

  Ramazanda oruca niyet ederken, akşamdan imsak vaktine kadar (Yarın oruç tutmaya), imsak vaktinden sonraysa (Bugün oruç tutmaya) denir. Yanılıp yanlış söylense de, oruç tutulacak gün bilindiği için mahzuru olmaz.

  imsak; tan yerinin ağarmasından, güneş batıncaya kadar yemeden içmeden , cinsi münasebetten ve orucu bozan her şeylerden uzak durmaktır. ( Bakara 2/187)

  Anlaşılacağı üzre tan yerinin ağarmaya başlamasıyla birlikte imsak vakti yani, sahur zamanının sona erip, oruç zamanının başladığı andır.

  Yemek saatinin son bulması, imsak vaktinin girmesidir. Anlaşıldığı gibi, orucun başlaması imsak vaktidir, ezanın sonu değildir.
   
 2. M

  Maide Yeni Üye

  Orucun başlamasına çok az bir zaman kaldı çok heyecanlıyım
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Allah şimdiden tutulacak Oruçları makbul eylesin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş