1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında mavimelek tarafından paylaşıldı.

 1. m

  mavimelek Yeni Üye

  Ormanda hangi hayvanlar yaşar?
  Orman hayvanları nelerdir
  Ormanda yaşayan hayvanlar hangileridir

  Ormanda yaşayan hayvanlar nelerdir bu hayvanlara örnekler vererek konumuza değinelim.

  Hayvanın adı:Kelebek.Nerede yaşar:hemen hemen her yerde Kaç yıl yaşar:sadece yazları.Nasıl çoğalır:Yumurtayla ürer. Özelliği: Çok renkli bir hayvan ve ömürleri çok kısa: Ne ile beslenir: Çiçek balı.Kelebeklerin bize verdikleri:Estetik ve çiçekleri döller. Erkeğine ne denir:Erkekkelebek.Dişisine ne denir Dişikelebek.
  Kelebek üzerine küçük bir masal

  Bir zamanlar bir kelebek varmış .Bir ağacın dalında küçük bir yuvası varmış. Bir de küçük bir yumurtası duruyormuş, çiçektozu aramaya çıkmış .Bir çiçeğe sormuş "bana çiçektozu verirmisin" çiçek hayır demış. Kelebek üzgün bir halde evin yolunu tutmuş. Oradan geçen bir arı "niçin üzülüyorsun" diye sormuş. Kelebek de "çiçek bana çiçek tozu vermiyor" demiş. Arı gidip çiçeğe sormuş niye vermiyorsun diye, çiçek "çünkü kelebekleri sevmiyorum" demiş. Bunun üzerine arı kelebeğe " sen eve git ben sana çiçektozu getiririm" demiş,Bir süre sonra da arı , çiçektozunu getirip kelebeğe vermiş. Kelebek de onu akşam yemeğine davet ettmiş.
  GERGEDAN  Derleyen: Meral Çoban
  Hayvanın adı :Gergedan.Nerede yaşar :Afrika'da.Kaç yıl yaşar :Nasıl çoğalır:Doğurarak.Neden boynuzu var: Darlar,Deler. Ne ile beslenir: Ot ve çimen. Gergedanın bize verdikleri :Gergedanın boynuzundan yararlanırız. Kaç kilo : yaklaşık 3.300 kilo. Erkeğine ne denir : Erkek gergedan.Dişisine ne denir : dişi gergedan.
  Gergedan üzerine küçük bir masal

  Bir varmış bir yokmuş evel zaman içinde kalbur zaman içinde bir gergedan ve bir arkadaşı varmış. Arkadaşı gergedan bizimkini bir gün boynuzlamış onun için, bizimki de arkadaşına ölünceye kadar küsmüş. Arkadaşı bu duruma çok üzülmüş.
  GORİL  Derleyen: Şafak Yılmaz  hayvanın adı :goril
  Goril , Afrikada yaşıyan güçlü bir hayvandır. İnsanlar kadar duyarlı ve akıllı biraz da korkunç bir hayvandır. Goriller en büyükleridir, boyları ,yüzseksen santim kiloları ise ikiyüz yetmişbeş kiloya kadardır. Gün ortasında dinlenirler geceleri ise kendi aralarında oyun hazırlarlar ama insanlar onlara zarar verirse onlarda insanlara zarar verir


  GEYİK  Derleyen: Yasemin Yağcı  Hayvanın adı: geyik .Nerede yaşar:kuzey yarım küresindeki ormanlarda yaşar. kaç yıl yaşar:30 yıl yaşar. nasıl çoğalır: doğurarak çoğalır .ne ile beslenir:anne sütü ve sonraları otlarla beslenir. geyiğin bize verdikleri:eti yenir. erkeğine ne denir:Erkek geyik. dişisine ne denir:dişi geyik ve yavrusuna da celan denir  KANGURU  Derleyen: Fatma Çoban.  hayvanın adı: kanguru. nerede yaşar:Australya'da kaç yıl yaşar: 15+18 yıl yaşar nasıl çoğalır: doğurarak çogalır ne ile beslenir: yeşilik ile beslenir erkeğine ne denir: erkek kanguru dişisine ne denir: dişi kanguru.

  Kangurular, saatte 60 kilometre hızla koşar . İlk 3 ayda kanguruların vucudunda hiç kıl olmaz. kangurular 2 yaşında büyük kanguru saılırlar. yeni doğmuş kangurunun boyu 2 cm ve kilosu 1 gr. yeni doğmuş kangurular süt ile beslenir ve çabuk büyürler.hemen hemen 2 aylıkken büyüklüyü bir kedi kadardır.  KANARYA  Derleyen:Emine Sülük.
  Hayvanın adı: Kanarya. Nerede yaşar: Evdeki kafeslerde yaşar. Nasıl çoğalır: Yumurtalan çoğalır. Ne ile beslenir: Kurbağa buğdayı yeni hazırlanmıs salata kuş cimeni küçük küçük meyva parçaları. Hayvanların bize verdikleri: Neşe dolu anlar verir. Erkeğine ne denir: Erkek kanarya. Dişisine ne denir: Dişi kanarya.
  Kanarya üzerine iki küçük masal

  Bir varmış bir yokmuş evel zaman icinde kalbur zaman icinde bir kanarya varmiş. Çok şakacıymış.Her soruyu sorduğunda soruyu kötü alırmıs.Ama kendisi bir şaka yaptığında kanaryaların,gülmekten karınları acırış sonradan o şakacı kanarya bir gün hastalanmış ve ölmüş. Ve diğer kanaryalar çok üzülmüşler. Ama en azı gülmüş o kanarya öldüğü için, o üzülen kanaryalar hiç bir daha gülememişler.


  Bir kanarya varmış.Bir iyi ailenin yanında yaşıyomuş. Sonra hiç sevmediği bir aile onu o iyi ailenin yanında paraylan almak istiyormuş.Ve kanarya çok üzülmüş.Sonradan almışlar ve çok kötü davranmışlar. Bir gün kafesi açık bırakmışlar,pencerede açıkmış. Sonra kanarya o iyi ailenin evine doğru uçmuş. Onlarında penceresi açıkmış,içeriye girmiş onun yerine başka bir kanarya koymuşlardı,ozaman çok üzülmüş.Ozaman öbür ailenin yanına hiç birdaha gitmek istememiş,onun için ortada kalmış.


  Şarkı:
  Ne güzelsin ne güzelsin kanaryam
  kanaryam ne güzel
  ne güzel
  cik cik diye ötersin.

  Kanaryaların özellikleri: Kanaryalar hiç birdaha birbirine kavuşamıyor.Ozaman çok, üzülüyorlar ailesini çok arıyorlar ama bulamıyorlar,bu onlar için çok acı bir şey.


  YILAN  Derleyen:Emre.

  yılanlar yaz mevsiminde ortaya çıkarlar ve yumurtlayarak çoğalırlar. Yılanın ayakları yoktur sürüngenler gurubuna girerler. Yılanlar kara ve suda yaşarlar. yılanın derisi ayakkabı sanayisinde kullanılır. yılanların bazı çeşitleri zehirlidir. senede bir kere derisini atar. yılanlar güneşlerenek enerjisini alırlar. yılanlar sağırdır ama burunlarını yemek aramak için kullanırlar. yılanlar etobur hayvanlardır. Hayvanat bahçesinde onu görebilirsin. yılanlar senede bir kere kış uykusuna yatarlar. Dünyanın en uzun yılanı 15 metredir.
  KEDİ  Derleyen:Esranur Çelik

  hayvanın adı: kedi nerede yaşar: evlerde yaşar ne yer: fare , balık, kuş, ciğer ve et yer kaç yıl yaşar: 20-25 yıl yaşar nasıl çoğalır: doğurarak bize verdikleri: sevgi ve fareleri kovup yokediyor erkeğine ne denir: erkek kedi dişisine ne denir: dişi kedi


  Kedi üzerine atasözleri

  Kedi yetişemediği ciğere pis dermiş.
  kedinin boynuna ciğer asılamaz.
  Kedi üzerine şiirler

  kediciyim miyav miyav der
  kediciyim benden ne ister
  hadi gel, hadi gel, sana ben
  süt vereyim.  armudu kesdim,
  tavana astım.
  şıp dedi düştü,
  kargalar uçtu.
  annem yoğurt getirdi,
  kedi burnunu batırdı.
  o kediyi ne yapmalı?
  minareden atmalı,
  minarede kuğu var,
  kanadında gümüş var.
  eniştemin cebinde
  türlü türlü yemiş var.


  küçük kedi yavrusu
  yün yumağı ile oynuyordu.
  yumak çuvalların arasına yuvarlandı,
  o da arkasından gitti.
  orada kendinden ufak
  birini gördü,
  onunla oynamak istedi.
  ama o hemen kaçtı. Peşinden koşdu.
  onun girdiği deliğe giremedi.
  Geri döndü,
  acaba ne gördü ?

  BAYKUŞ  Derleyen:Nesrin Cömert.
  Hayvanın adı:baykus Nerede yaşar:eek:rmanda ve dağlarda kaç yıl yaşar:5 ve 6 yıl nasıl çoğalır: yumurtlarlar , kuluçkaya yatarlar civciv çıkarırlar ne ile beslenir:buday, arpa, böcek , fare ve ot yerler hayvanlar bize verdikleri :fareleri yakalar erkeğine ne denir: erkekbaykuş dişisine ne denir: dişibaykuş


  Baykuş üzerine küçük bir masal

  birgün bir baykuş varmış o geceleri gezmeye gidiyormuş sabahları ağacın dalında oturuyormuş. baykuş birgün fareler yakalamış birgün bir kedi görmüş oda fareyi yakalayıp yemek istemiş fakat fareleri baykuş yediği için çok fare yokmuş kedi düşünmüş baykuş konuşmaya karar vermiş ve baykuş demişki sen sürüngenleri sincapları, köstebekleri, tavşanları avlarsan ben de fareleri avlarım ve aç kalmam demiş, yufka yürekli baykuş pekiyi sana sözveriyorum fareleri yemem demiş.
  KAPLUMBAĞA  Derleyen:Selda Canbek.


  Hayvanın adı: Kaplumbağa Nerede yaşar: suda ve karada yasar. Kaç yıl yaşar: 200 yıl. Nasıl çoğalır: yumurtlayarak. Ne ile beslenir: kaktüsün sulu meyveleri, ot ve yapraklarla. bize verdikleri: et ve yumurtalar. Erkeğine:erkek kaplumbağa. Dişisine: dişi kaplumbağa denir.


  Kaplumbağa üzerine küçük bir masal

  Bir gün tavşan kaplumbağaya senin ile göle kadar bir koşu yapalım demiş, koşuda tavşan bir ağacın altına yatayım demiş, çünkü nasıl olsa kaplumbağa yavaş bir hayvan. Ama tavşan uyandığında kaplumbağa göle gelmiş bile

  Atasözü: Kaplumbağa gibi yavaş.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Ormanda gece yarısı bu hayvanlarla kalmanızı tavsiye etmem :))))
   
 3. h

  haydoemir Misafir

 4. M

  Misafir Misafir

  Evcil hayvanlarda orada yaşar Orman herkesi kucaklar.
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Ayı yaşar Öküz yaşar
   
 6. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  bütün hayvanlar ormanda yaşar neredeyse
   
 7. M

  Misafir Misafir

  güzel ama bazı hayvanları unutmuşlar :p...
   
 8. M

  Misafir :D Misafir

  :) Çoğu hayvan yok ! :)
   
 9. M

  Misafir Misafir

  bazı hayvanları unutmuşsunuz ödev bu yani :confused:
   
 10. g

  gülseher Misafir

  ödevime yardımcı oldular. teşekkür ederim
   
 11. b

  berkayciciko Misafir

  ben senin gibi bilgili bir insan görmedim
   
 12. Murat

  Murat Yönetici

  Hayvanların büyük ekseriyeti ormanda yaşar tabi deniz hayvanları hariç :) birde kümes hayvanları vardır zaten Orman da yaşayan hayvanlar şanslıdır.
   
 13. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Geçen gün Kertenkele dizisinde Allah'a giden yolların sayısı diyordu, aklıma bir anda Ormanda yaşayan hayvanların çeşitliliği geldi..
   
 14. a

  arda kat Misafir

  mesala sansar
   
  Goksel bunu beğendi.
 15. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Ormanda gezerken bir Gorile denk gelmek istemem mesela :) Bir kelebege denk gelirim daha iyi haha :p
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş