1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Orkide Nasıl Yetiştirilir ?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Orkide bitkisi nasıl yetiştirilir , Orkide çiçeğinin bakımları nasıl yapılır , Orkide çiçeği nasıl sulanır ,

  Orkide besmek istiyorsanız ve bunun için bir orkide çiçeği satın alacaksanız seçeceğiniz çiçeğin bol tomurcuklu ve çiçekli olmasına dikkat edilmelidir. Çiçeği besleyeceğiniz yerinde orkide yetiştirilmesine uygun olması ve hazırlanmış olması gerekir. Soğuk havalarda bakım yapacaksanız çiçeğinizi soğuk havadan korumanız gerekir.

  Orkide bakımı için ev ısısı nasıl olmalı ?

  Orkidenizin uzun süre çiçekli olmasını ve güzel görünmesini istiyorsanız bulunduğu ortamın ısısına çok dikkat etmeniz gerekir. Orkideler gece ve gündüz arasında 6 ila 8 derece gibi bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Gündüz ideal ısı 20 ila 25 derece arasında geceleri isede 16 ila 17 derece arasında olmalıdır.


  Orkideler ne kadar ışık almalıdır ?

  Orkideler için bunulunduğu odanın aydınlık olması çok önemlidir. Bununla birlikte direk güneş almamalıdır. Kış aylarında az ışık alan mekanlarda floresan lambalarla yapay ışık yapılabilir. Işık direk bitki üzerine verilmemelidir. Günde 12 saat ışık alması yetişmesini hızlandıracaktır. Orkideler tepelerinden gelen ışıklardan hoşlanırlar.

  Orkideler nasıl sulanmalı ?

  Orkidelere musluk suyu kesinlikle verilmemelidir. Musluk suyunda bulunan kireç onu hemen öldürür. Bunun yerine damacana sularından yada yağmur sularından vermeniz gerekir. Verdiğiniz su soğuk olmamalı yada çok sıcak olmamalıdır. En uygunu oda sıcaklığındaki sudur. Saf su kesinlikle vermemelisiniz. Çiçeğin toprağının tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprak hep nemli kalmalıdır. ama ıslak olmamalıdır. orkidenizin tabağındada su olmamalıdır. orkidenizi sabahları sulamalısınız. Akşam sulama yapılmamalıdır. Orkideler için nem çok önemlidir bu yüğzden sabahları püskürtme yöntemiyle yapraklarına oda sıcaklığında su püskürtülmelidir. Çiçeklerinin ıslanmaması gerekir.

  Orkideler için besin gerekir mi ?

  Orkideler için hazırlanmış özel besinler ve sıvı gübreler yaz aylarında 2 kez ve kış aylarında 4 kez kullanılşabilir. Fazla gübre kullanımı orkidenizi öldürebilir.


  Orkide Nasıl Havalandırılmalıdır ?

  Orkideler havasız mekanlardan hoşlanmazlar. Aşırı sıcak havalarıda pek sevmezler. Pencere önlerinde ceyerandan uzak tutularak durabilirler. Rüzgar yememesinde fayda vardır. Vantilatörlü yerden uzak tutulması gerekir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Orkide bizim evde de var hanım çok iyi bakıyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş