1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Organ Naklinin Önemi Nedir

Konu, 'Önemli Günler' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Organ Naklinin Önemi Nedir?, Organ Naklinin Neden Önemlidir


  Organ Bağışı Nedir
  Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemidir.

  Organ Naklinin Önemi

  Türkiye'de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor, bu artışla birlikte organ ve doku naklinin önemi de artıyor.
  Gaziantnep İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, organ ve doku nakli hizmetleri Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye'de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor.Tedavisi yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların bir bölümü uygun organ ve dokbulunamadığı için hayatını kaybederken, bir kısmı da tedavi olmak amacıyla yurt dışına giderek organ ve doku nakli yaptırmaya çalışıyor.

  Organ ve doku nakli yaptırmak için yurt dışına giden hastaların Türkiye'nin yüksek miktarlarda döviz kaybına neden olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  ''Yurt dışına tedaviye giden bazı hastalar ise uygun olmayan koşullarda yapılan nakiller nedeniyle hayatlarını kaybetmektedirler. Ülkemizde organ ve doku nakli hizmetleri bugüne kadar yapılan çalışmalara rağmen halen istenilen düzeye ulaşmamıştır. Benzer ülkeler ile mukayese edildiğinde, ülkemizde 3-5 kat daha az nakil gerçekleşmektedir.

  Organ ve doku naklinin gerçekleşebilmesi, ancak organ ve doku bağışı ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple toplumda, organ nakli bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Bu bilincin oluşturulmasında, başta Bakanlığımız olmak üzere bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

  organ-nakli-hayat-kurtarir-1.jpg
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Kasım 2015
 2. p

  pepe Yeni Üye

  Organ Nakli organ bekleyenler için gerçekten çok önemli
   
 3. M

  Misafir Misafir

  nakil ile bağış aynı değil
   
 4. M

  Misafir Misafir

  nakil ve organ eş anlamlı iki kelimedir.
   
 5. N

  Neslişah Yeni Üye

  organ naklinin ne kadar önemli olduğunu bilip duyarlı olmalıyız
   
 6. :rolleyes: ORGAN NAKLİ ORGAN BEKLEYEN HASTALAR İÇİN GERÇEK
  TEN ÇOK ÖNEMLİDİR.
   
 7. M

  Misafir Misafir

  organ nakli bekleyen binlerce insan var...
   
 8. a

  angel Yeni Üye

  Organ nakli şuan bizler için aman sende olarak düşünülebilir ama unutmayalım bir gün o organ bekleyenlerin arasında bizler belkide çok yakınlarımız bulunabilir
   
 9. M

  Misafir Misafir

  organ bağışı mukeammeldir
   
 10. M

  Misafir Misafir

  bağış ve nakil aynı şey mi?:confused:
   
 11. S

  Sinel Yeni Üye

  Organ nakli gerçekten çok önemlidir.
   
 12. M

  MİsaFİR Misafir

  Ödevimi Yapmak İçin İyi Bir Yazı Ve Bu Yazı Gerçekten Çok Önemli Bilgiler İçeriyor.!.!.!.!.
   
 13. ınnnnnnnnnnn

  ınnnnnnnnnnn Misafir

  ORGAN NAKLİ HAYAT KURTARIR İYİ DÜŞÜNÜN
   
 14. m

  misafir Misafir

  bir bağış bir hayat
   
 15. m

  misafir Misafir

  organ bağışı hayat kurtarır unutmayın onlardan biride biz olabiliriz!!!
   
 16. Murat

  Murat Yönetici

  Organ naklinden öte organ bağışına önem vererek bunun yolunu açmamız gerekir.
   
 17. r

  rüya yılmaz Misafir

  çok güzel sağolun teşekkürler
   
 18. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Thane Chiquinho Scarpa, Brezilyalı zengin bir işadamı. Sosyal medyada yaptığı ilginç bir duyuruyla geniş kitlelerce tanınır hale geliyor. Scarpa, duyurusunda milyon Dolarlık Bentley arabasını bir mezar açıp gömeceğini belirtiyor. Mısır firavunlarına özendiğini, öbür dünyada da Bentley'ini kullanabilmek için böyle yaptığını söylüyor.

  milyon-dolarlik-arabasini-topraga-gomen-adam.jpg

  Bunun için tarih de veriyor ve medyayı malikanesine davet ediyor. Hatta bununla da yetinmeyip bizzat mezar kazdığı fotoğrafları da sosyal medyada paylaşıyor.

  Tahmin edeceğiniz gibi bu adama sosyal medyadan oldukça sert ve olumsuz tepkiler geliyor. Birçokları tarafından deli olmakla itham edilen Scarpa'ya arabasını hayır kurumlarına bağışlaması için de çağrıda bulunuluyor.

  Scarpa bu eleştirilerden hiç etkilenmiyor ve baskılara rağmen töreni iptal etmiyor.Söylediği günde kalabalık bir gazeteci grubunun önünde tören başlıyor.

  Araba mezara indirilir ve fotoğraflar çekilirken bir anda töreni durduruyor ve şu muhteşem konuşmayı yapıyor:

  Milyon Dolarlık Bentley'imi gömeceğimi söylediğim için beni kınadınız. Halbuki birçok insan benim bu arabamdan çok değerli birşeyi sürekli toprağa gömüyorlar. Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler ve böbrekler toprağa gömülüyor. Bu aptalca. Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu dünyadaki en büyük israf. Bentley'im bununla karşılaştırıldığında hiçbirşey. Bir organdan daha değerli hiçbirşey yok, çünkü insan hayatından daha değerli birşey yok. Burada organlarımı bağışladığımı şu an resmen açıklıyorum.

  Peki bu "çılgınca" şey bir işe yarıyor mu? Bir ay içinde organ bağışları tam tamına %31,5 artıyor! Bu çılgın adamı alkışlıyoruz.
   
 19. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Cok önemli ve hassas bir mevzu gercekten.
   
 20. a

  ahmet yılmaz Misafir

  tam olarak bu organ nakli değil yardımcı olur musunuz?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş