1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Organ Naklinin Kahramanları

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında yeşil tarafından paylaşıldı.

 1. y

  yeşil Yeni Üye

  [​IMG]  Organ Naklinin Sessiz Kahramanları

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu, hastanede yapılan yüz ve iki kol naklinin çok büyük bir organizasyon sonucu gerçekleştiğini bildirdi.

  Keçecioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyatların Türkiye'nin yanında dünyada da ses getirdiğini, en çok teşekkürü organları bağışlayan ailenin hak ettiğini kaydetti.

  Akdeniz Üniversitesi olarak bu organizasyonun içinde yer almaktan gurur duyduklarını bildiren Keçecioğlu, şöyle devam etti:

  "Ama bu, ülkenin başarısı. Bu nakiller ülkedeki koordinasyon sisteminin ve koordinatörlerin başarısı. Çünkü herhangi bir organ naklini yapabilmek için bağışlanmış bir organ gerekir. Burada düğmeye basan, organları bağışlayan ailedir. Ona hepimiz minnettarız. Bağış yapıldıktan sonra organların nasıl alınacağı, kimlere nakledileceği, topluma nasıl fayda sağlayacağının en acılı anda aileye anlatılmasını sağlayan kişi ise organ nakli koordinatörüdür. Türkiye`deki organ nakli koordinatörlerinin emeğinin ürününün bu nokta olduğunu düşünüyorum."

  Yüz Bağışı, Ummadığımız Bir İlden Geldi
  Yüz bağışının yapılabilmesi için karar verdikten sonra bağışın nereden geleceğine dair bilgileri olmadığını ifade eden Keçecioğlu, "Türkiye`nin hiç ummadığımız bir yerinden olacağını düşünüyorduk, gerçekten ummadığımız bir ilden oldu" dedi.

  Bunu sağlayabilmek için başta Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon Merkezi olmak üzere Türkiye'deki tüm koordinatörlerle her gün konuştuklarını belirten Nilgün Keçecioğlu, şunları kaydetti:

  "Çünkü beyin ölümü tanısı alındıktan sonra yakın zamana kadar aileden organlar isteniyordu. Çabalarımız ve Sağlık Bakanlığı`nın desteğiyle kompozit doku nakillerinin ruhsatı yayımlandıktan ve biz bunu yapmaya karar verdikten sonra tüm koordinatörlerin artık iç organlar yanında yüz, kol gibi vücudun görünen dokularının da bağışı konusunda aileyle görüşmesi gerekiyordu. Bunun için sürekli arkadaşlarımızla iletişime geçerek bu bağışın sağlanabilmesi için tüm koordinatörlerin desteğini istedik."

  Bu desteklerin çabasının kısa sürede sonuçlandığını ifade eden Keçecioğlu, "Uşak'taki beyin ölümü gerçekleşen Uşak Devlet Hastanesi'nde göreve çok yeni başlayan bir koordinatör arkadaşımız Zafer Aydın'ın, aileyle kurduğu inanılmaz iletişim sonucunda Türkiye'nin bu ilk bağışı sağlandı. Tüm koordinatörlerimiz ama özellikle Ankara, Antalya ve Sağlık Bakanlığı`ndaki doktor arkadaşlarımızın desteğiyle bu organizasyon eksiksiz olarak yerine ulaştı. Ülkedeki koordinasyon sistemi adına bir alkış istiyorum" diye konuştu.

  Hasta Akını Bekliyoruz
  İlk çift kol naklinden sonra hastanenin hasta akınına uğradığına değinen Keçecioğlu, şu anda 150 kadar hastanın kol nakli beklediğini bildirdi.

  Yüz nakli için her kan grubundan bekleyen 4 hasta olduğunu belirten Keçecioğlu, bu konuda da hasta akını beklediklerini söyledi.

  Koordinatörlerle uzun süredir iletişim halinde olduklarını bildiren Keçecioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Türkiye`deki bütün koordinatörler bir bağış olursa yüzü de isteyeceğini biliyordu. Nasıl isteyecekleri konusunda herkesin bir hazırlığı vardı. Türkiye'deki tüm koordinatörler, bundan sonra da buna devam edecekler. Bu bizim mesleğimiz. Tabi ki her ölen hastanın yakınıyla birlikte üzülüyoruz, acılarını yaşıyoruz ama biz diğer pencereden bakıyoruz. Kaybedilmiş insanlardan kazanç çıkarmaya ve ona ihtiyacı olanların yüzünü güldürmek için köprü görevi görüyoruz. Bu nedenle duygularımızdan sıyrılıp alıcılara yardım etmek için bunu yapmak zorundayız. Toplumun desteğini bekliyoruz."

  Rus Aileden İstenmiş
  Yapılan yüz nakli ile kendisi başta olmak üzere tüm koordinatörlerin rahatladığını ifade eden Keçecioğlu, aylardır üzerinde çalıştıkları naklin gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

  Keçecioğlu, "Bir Rus aileyle ilgili olumsuz deneyimimiz oldu. Bazen diyorduk ki acaba bir yabancı turist, özellikle Antalya'da, yabancı birinden mi alabiliriz, Türk insanı bunu kabul eder mi diye zaman zaman düşünüyorduk. Buradaki en büyük başarı bir Türk ailesinin ilk defa bu kahramanlığı göstermesi" dedi.

  Yüz naklinde 6 saat beklendiğini belirten Keçecioğlu, Sağlık Bakanlığı'nın sağladığı uçak ve muazzam koordinasyonla olması gerekenden kısa sürede organların hastaneye ulaştığını ifade etti.
  alıntı
   
 2. K

  Kara Yeni Üye

  Organ nakli çok önemli bir işlem tabi bundan daha önemlisi organ bağışıdır
   
 3. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  organ naklinde bulunan herkesden allah razi olsun
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Bananeci bir toplum olmayalım gelin organlarınız çürüyüp toprak olmasın bir bedende can bulsun
   
 5. a

  aysima Yeni Üye

  Kesinlikle katılıyorum bugün onlara ise yarın bize
   
 6. M

  Misafir Misafir

  Çok doğru,hem ne kaybederiz ki?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş