1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ordusu olmayan Ülkeler hangileri?

Konu, 'Ülkeler' kısmında Netice tarafından paylaşıldı.

 1. Netice

  Netice Yeni Üye

  Dünyada öyle Ülkeler var ki bu Ülkelerin bir orduya ihtiyacı yok, belki çok fazla kaynakları olmadıklarında yada bütçeleri olmadıklarından.. Bazıları güvenliklerini Polis teşkilatları ile korurken bazılarının hiç bir güvenliğe ihtiyacı yok nasıl mı? O halde haberimize göz atalım. İşte ordusu olmayan Ülkelerin listesi.

  Ordusu olmayan Ülkelerin isimleri

  Tuvalu

  İngiltere'den 1978' yılından ayrıldığından bu güne kadar ordusu yok. Ülkede sadece küçük bir polis teşkilatı mevcut.

  Samoa

  1962 yılında bağımsızlığını kazandığından bu yana ordusu yok. Yeni Zelanda ile bir anlaşma yaptı. Buna göre orduya ihtiyacı olduğunda Samoa'yı Yeni Zelanda ordusu korumakta.

  Solomon Adaları
  Ülkeler.jpg
  Solomon Adaları binlerce adacıktan meydana gelen bir Ülke. 1893 yılında İngilterenin yönetimine girdiğinden bu yana Solomon Adaları ciddi bir askeri güce ihtiyaç duymamakta.

  Kosta Rika

  Kosta Rika eskiden orduya sahipti. 1 Aralık 1948'de, dönemin Devlet Başkanı José Figueres Ferrer, 2000 kişinin ölümüne neden olan iç savaşın ardından orduyu ortadan kaldırdı.

  Palau

  Ulusal bir orduya sahip olmamasına karşın Palau’nun sivilleri korumak amacıyla oluşturulmuş bir Ulusal Polis gücü mevcut.

  Andorra

  3 Haziran 1993 tarihinde yapılan antlaşmaya göre gerekli durumda ülkenin askeri yönden korunması İspanya ve Fransa tarafından sağlanmakta.

  Grenada

  1983 yılında Amerika işgali ile başlayan dönemden bu yana ülkede ordu bulunmuyor. Sadece yerel güvenlik güçleri bulunmakta.

  Marshall Adaları

  Amerika'ya bağlı bir ülke olarak kabul edildiğinden bu güne, Marshall Adaları’nın savunma güvenliğinden ABD sorumlu. Şayet adalar saldırıya uğrarsa, Amerika gerekli askeri desteği vermek zorunda.

  Liechtenstein

  Liechtenstein ordusunu tamamen dağıtma kararı almış ülkelerden arasında yer alıyor.

  Nauru

  Nauru hiçbir tarihte ordu bulundurmadığı gibi, bugüne kadar herhangi bir askeri güç oluşturmamış bir ülkedir.Ancak adada Polis kuvvetli bulunmaktadır.

  Vatikan

  Avrupa'nın göbeğinde Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, yasalara göre bir ordu kuramıyor fakat Vatikan İsviçreli Muhafızlar tarafından korunmakta. Vatikan İtalya topraklarının içerisinde bir Ülke olduğundan olası bir durumda İtalya burayı koruyacaktır.

  Kiribati

  Bu küçük ülkede güvenliği sağlamak için sadece polis teşkilatı var. Ülkenin korunması gereken bir durum ortaya çıkarsa Yeni Zelanda ve Avustralya ordusu harekete geçiyor.

  Saint Lucia

  Bu Ada ülkesinin ise sadece 116 kişilik polis teşkilatından başka bir güvenlik önlemi yok.

  Saint Vincent ve Grenadines

  İngiliz ordusuyla anlaşan Ülkenin güvenliği sağlayan 94 kişilik birimi bulunuyor.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ordusu olan Ülkeler listesine bakarsınız gücü olanlar vardır, bu ülkelerin de hamileri var ordusuz ülke olmaz sadece şeklen öyle görülüyorlar birileri onların ordusu olmuştur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş