1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Öpücük Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Öpücük hastalığı toplum arasında çabuk yayılan ama önemsenmeyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Çocuklara öpme yolu ile bulaşan bu hastalık ebeveynlerin hassasiyetli yaklaşımları ile çocuklara bulaşmayabilmektedir.

  EBV virüsünün bulaşması ile öpücük hastalığı adını alan virüs tükürük yolu ile bulaşarak çocukları tehdit etmektedir. Erişkinlerde akut bir enfeksiyon hastalığı olan bu öpücük hastalığının bebeklerde görülme olasılığı da çok öpülen bebek oranı arttıkça artış göstermektedir.

  Aniden ya da yavaş olarak nükseden ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, kırıklarda başlayıp lenf bezlerinde şişme, şiddetli boğaz ağrısı ve titreme şeklindeki belirtilerle teşhis edilebilmektedir.

  Herhangi bir tedavi yöntemi bulunamayan bu hastalık süresince ayrıca antibiyotik kullanımı da yasaktır. Yatak istiharati ve iyi bir destek tedavisi ile hastalık yok olmaktadır. Erişkin bireylerde görülen bu hastalıkta ateş 39- 40 dereceye kadar çıkabilmekte ve hastalık 6 gün boyunca devam edebilmektedir. Dalakta şişme görülen bu hastalıkta belirtiler yok olana ve dalak tamamen inene kadar istiharat edilmesi gerekmektedir. Hastalık süresince asla ağır spor yapmamanız gerekmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş