1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Öpücük Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Son zamanlarda televizyonda sıklıkla karşılaştığınız öpücük hastalığı ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum. Adı gibi öpücükle geçen bir hastalık olan bu hastalık bakalım nasıl belirtiler göstermektedir.

  Çocuk ve gençlerde görülen bu hastalık boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme şeklinde baş göstermektedir. Ebstein Bar virüsü ile baş gösteren bu hastalık tükürük ve boğaz salgısı ile baş göstermektedir. Kan yolu ile ya da enfeksiyonlu eşyalarla belirtileri kişiden kişiye geçmektedir. En sık yakın temasla bulaştığı için bu adı almaktadır. Hijyen koşullarının iyi olmadığı ve kötü koşullara sahip yerlerde yaşayan kişilere daha çabuk bulaşan bu hastalık kimi annelerin ağzında çiğnediği yiyeceği çocuğuna vermesi ile de bulaşabilmektedir.

  Hastalık Belirtileri
  *Lenf bezlerinde büyüme
  *Bademcik iltihabı
  *Boğaz iltihabı
  *Kulak İltihabı
  *Karın ağrısı
  *İshal
  *Yüksek ateş
  *Boğaz Ağrısı
  *Lenf bezlerinde şişme
  *Kanda atipik hücreler

  Tedavisi: Kan tahlili ile tanısı konan bu hastalıkta tedavide öncelikle istirahat önem taşımaktadır. Ateş ve ağrılar için parasetamol kullanılmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş